• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
18 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Video

VIDEO. Alba-neagra cu biserica de pe trotuar, de la Macul Roșu: locuitorii zonei nu vor să fie demolată, pentru că e păcat, iar primarul Chițac e în silenzio stampa

20 iulie, 2023
in Video
1
14
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Biserica „Izvorul Tămăduirii“ de la Macul Roșu, cunoscută ca biserica de pe trotuar, a intrat în atenția opiniei publice de mai mult timp, mai ales de când a devenit și subiectul mai multor dosare în instanță. Luna aceasta, Tribunalul Constanța s-a pronunțat definitiv, adică lăcașul de cult poate fi demolat. La scurt timp, Arhiepiscopia Tomisului a cerut suspendarea provizorie a executării, cerere ce a fost admisă până la soluționarea dosarului cu obiectul „contestație la executare“. Între timp, vocile multor oamenilor din on-line susțin că trebuie demolată. În teren, însă, locuitorii zonei, vârstnici în general, consideră că… e păcat. Iar primarul Vergil Chițac e zgârcit în declarații.

După o lungă perioadă de ping-pong cu soarta Bisericii „Izvorul Tămăduirii“ din zona Macul Roșu, cunoscută ca biserica de pe trotuar, magistrații Tribunalului Constanța au respins, în data de 6 iulie 2023, apelurile declarate împotriva sentințelor Judecătoriei Constanța. Decizia este definitivă. Prin urmare, Primăria Constanța putea demola lăcașul de cult.

„Respinge, ca nefondate, apelurile declarate împotriva Sentinţei civile nr. 585/25.01.2023 şi împotriva Încheierii din 03.11.2022, pronunţate de Judecătoria Constanţa în Dosarul nr. 14901/212/2022. Obligă apelanta reclamantă Parohia «Izvorul Tămăduirii» Constanţa şi apelanta pârâtă Arhiepiscopia Tomisului, în mod egal, la plata către intimatul Primarul Municipiului Constanţa a sumei de 1.300 de lei, cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând onorariu avocaţial. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 06.07.2023“, potrivit minutei judecătorești a Tribunalului Constanța.

Detalii aici: Biserica ”de pe trotuar” poate fi demolată! Decizia instanței e definitivă

Primarul, în silenzio stampa…

Imediat după sentința de față, reporterii Focus Press l-au întrebat pe primarul Vergil Chițac dacă va dispune demolarea, însă acesta nu a răspuns.

La scurt timp, Arhiepiscopia Tomisului a anunțat că, în cursul zilei de 13 iulie a.c., a depus la Judecătoria Constanța o cerere de suspendare provizorie a executării silite în cazul bisericii, fiind vorba de Dosarul 18297/212/2023. Iar cererea i-a fost admisă.

În cursul aceleiași zile, Arhiepiscopia a depus și o cerere de contestație la executare, tot la Judecătoria Constanța, folosind o altă cale de atac, cu număr de dosar 18398/212/2023. Până la soluționarea acestuia, decizia de suspendare provizorie a executării silite va rămâne valabilă.

Detalii aici: Arhiepiscopia Tomisului a anunțat că instanța a suspendat provizoriu demolarea bisericuței „Izvorul Tămăduirii” de la Macul Roșu

Locuitorii zonei: „E păcat!“

În on-line, cele mai multe voci spun că biserica ar trebui demolată și relocată. În schimb, în teren, părerile sunt împărțite. Mulți dintre locuitorii zonei, în special vârstnici, susțin că lăcașul de cult ar trebui să rămână unde este, pentru că nu încurcă pe nimeni. Alții susțin că, dacă e o decizie a instanței, atunci să fie relocată, dar tot în zonă.

„Ar trebui renovată, nu demolată“, ne-a spus o femeie.

Iar alte persoane ne-au spus că relocarea constituie un mare păcat.

„Greu de răspuns. Nu e amplasată corect, dar având în vedere că Dumnezeu e mare, nu putem să trecem peste el. De asemenea, se spune că dacă o mutăm e mare păcat“, a spus o femeie.

„De ce au lăsat să se construiască, dacă nu e bine? S-o lase aici acum, asta e“, a susținut altcineva.

Dar există și persoane care consideră că biserica nu are ce căuta aici.

„Nu are ce căuta aici. Sunt destule biserici. S-o demoleze“, ne-a spus un bărbat.

Toate opiniile oamenilor le puteți urmări în materialul video atașat.

Precizăm că Biserica „Izvorul Tămăduirii“ a fost ridicată în 2002, în mandatul lui Radu Mazăre, fără autorizație de construire.

Liliana BELCIUG

Tags: arhiepiscopia tomisuluibiserica trotuarbisericiConstanţademolare bisericafocuspressizvorul tamaduiriimacul rosuprimaria constantastiriVergil Chitac
ShareTweetSend
Previous Post

Caroline Wynton Rhodes, britanica de la școala de aviație Tuzla, așteaptă decizia judecătorilor în dosarul de pe rolul Tribunalului Constanța

Next Post

Continuă construirea de blocuri lângă ruinele Taberei de copii din Năvodari

Alte Stiri

Goerge Măndilă, Nicolae Robu
Video

VIDEO. George Măndilă (Constanța) și Nicolae Robu (Suceava), declarații în tandem la finalul Galei Destinația Anului 2026

15 mai, 2026
91
Turism

VIDEO. Gala Destinația Anului 2026: Vatra Dornei, pe primul loc la categoria „Stațiuni turistice”

15 mai, 2026
87
Turism

Ciocănești, localitatea care are case cu modele tradiționale și ciorbă înregistrată la OSIM, pe podium la Gala Destinația Anului 2026

15 mai, 2026
53
Video

VIDEO. Procurorul Gigi Valentin Ștefan a ajuns, GRĂBIT, la Parchetul General!

14 mai, 2026
714
Video

VIDEO. Daniel Learciu a ajuns la Parchetul General: ”Sunt doar martor, nu pot să vă spun nimic”

14 mai, 2026
319
Comisarul șef George Munteanu, șeful Serviciului de Siguranță Rutieră din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța
Video

VIDEO. Curiozități din trafic, cu șeful Serviciului Rutier Constanța: Care este cea mai frecventă scuză a șoferilor?

14 mai, 2026
184
Video

VIDEO/FOTO. Restaurant Dobrogea, complet renovat și gata pentru orice tip de eveniment

13 mai, 2026
214
Procurorul Teodor Niță. FOTO Cătălin SCHIPOR
Video

VIDEO. IMAGINI cu magistratul Teodor Niță, după descinderile procurorilor de la Parchetul General

13 mai, 2026
1.7k
Video

IMAGINI de la domiciliul lui Gigi Ștefan Valentin, procurorul vizat de perchezițiile Parchetului General

13 mai, 2026
1.4k
Next Post
Foto cu rol ilustrativ

Continuă construirea de blocuri lângă ruinele Taberei de copii din Năvodari

Comentarii 1

  1. Unul says:
    3 ani în urmă

    Stati linistiti. Ati vazut vreun proiect dus pana la capat de senilul primar v.c.?

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Procurorii Gigi Valentin Ștefan și Teodor Niță, propuși spre ARESTARE. Vezi la ce oră e termenul

15 mai, 2026

GALERIE FOTO/VIDEO. Cazinoul din Constanța intră pe harta marilor evenimente culturale: Ioan Holender prezintă prima ediție a Cazino Music Festival

15 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.