• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
4 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

VIDEO Discuții între ministrul apărării, Vasile Dîncu și secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană

25 iunie, 2022
in Ultima Ora
0
2
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Ministrul apărării naționale, Vasile Dîncu, a avut o întrevedere sâmbătă, 25 iunie, cu secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, în cadrul vizitei comune efectuate de cei doi oficiali la Brigada 81 Mecanizată „General Grigore Bălan” din Bistrița.

Discuțiile s-au concentrat pe principalele subiecte abordate de miniștrii apărării din statele membre ale NATO la reuniunea din 15-16 iunie a.c., de la Bruxelles, precum și pe agenda viitorului Summit al Alianței, care va avea loc săptămâna viitoare la Madrid.

Ministrul apărării naționale a subliniat importanța deciziilor ce se vor adopta în cadrul Summit-ului, mai ales în actualul context complex de securitate, cauzat de invazia Rusiei asupra Ucrainei. De asemenea, cei doi oficiali au discutat despre adoptarea noului Concept Strategic, document de importanță majoră pentru NATO.

În acest context, ministrul Dîncu a subliniat că acest nou document direcționează și trasează sarcini și obiective strategice referitoare la adaptarea pe termen lung a posturii colective de descurajare și apărare și reflectă angajamentul puternic al membrilor NATO de a apăra fiecare centimetru din teritoriul aliat.

Un alt subiect de pe agenda acestei întâlniri a fost reprezentat de importanța regiunii Mării Negre pentru securitatea euro-atlantică evocându-se, astfel, angajamentul aliat pentru consolidarea relației cu partenerii cu care împărtășim aceleași valori din vecinătatea estică, care sunt cei mai expuși la interferențele Rusiei, cu o atenție deosebită asupra Republicii Moldova, prilej cu care a fost punctată nevoia de continuare a demersurilor de acordare a sprijinului practic.

În cadrul vizitei de lucru, conducerile Diviziei 4 „Gemina” și Brigăzii 81 Mecanizate au prezentat celor doi oficiali informări cu privire la organizarea, specificul misiunilor, înzestrarea, nivelul de încadrare cu personal și stadiul îndeplinirii obiectivelor stabilite  pentru anul in curs al celor două structuri militare. De asemenea, celor doi demnitari le-a fost prezentat stadiul lucrărilor de investiții  care se derulează la sediul unității militare din Bistrița, după care au vizitat standurile de tehnică militară, biserica de garnizoană și s-au întâlnit cu o parte din efectivele Brigăzii.

Secretarul  general adjunct al NATO le-a mulțumit militarilor din Brigada 81 Mecanizată pentru profesionalism, dedicare și modul ireproșabil în care și-au făcut datoria în misiunile externe, din Angola și până în Afganistan și a accentuat, în mesajul adresat militarilor prezenți, importanța deciziilor care vor fi luate săptămâna viitoare la Summitul NATO de la Madrid.

“România va continua să investească în apărare. Nu este o cheltuială fără sens. Știu că multă lume consideră că de banii aceștia putem face și altceva. Dar uitați-vă la războiul de la granițele noastre. Avem nevoie de o armată mai bine înzestrată. Avem nevoie de militari mai bine motivați. Avem nevoie de tineri care să-și dorească să îmbrățișeze cariera militară cu condiții în licee și în academiile militare de ultimă generație”, a declarat secretarul general adjunct Geoană.

La rândul său, ministrul Vasile Dîncu a evidențiat nivelul înalt de pregătire atins, în misiunile externe executate în teatrele de operații, precum și în cadrul exercițiilor și activităților de instruire executate în țară și peste hotare, de militarii Brigăzii 81 Mecanizate. „Am venit în această unitate militară pentru că este o unitate de elită, care se află în procesul NATO de modernizare a Armatei. Este una din brigăzile care a încheiat procesul acesta. Urmează să aducem aici şi tehnică nouă, începând de anul viitor vom avea Piranha 5 aici, şi în anii următori şi alte elemente de înzestrare, care sunt din zona modernizării armatelor NATO,” a declarat ministrul Apărării.

Evidențiind eforturile pe care Ministerul Apărării Naționale le face pentru modernizarea echipamentelor de luptă, ministrul Dîncu a arătat că acestea trebuie dublate de  măsuri concrete și urgente pentru îmbunătățirea condițiilor de muncă și de viață ale personalului militar și civil.

„Aceasta este lupta mea și a echipei pe care o conduc la vârful Ministerului. Cea mai importantă resursă a noastră sunteți dumneavoastră, militarii și personalul civil care activați în cadrul MApN. Fără un nivel de încadrare optim al structurilor militare, fără oameni motivați și care să beneficieze de perspective profesionale în pas cu aspirațiile normale ale vremurilor actuale,  fără condiții decente atât la locul de muncă, precum și acasă, alături de familii, nu putem vorbi despre o strategie de modernizare realistă și eficientă a armatei noastre.  Avem nevoie de un sistem de salarizare decent pentru personalul nostru militar și civil, iar acesta nu este o promisiune de nivel politic, ci o prioritate majoră a mandatului meu de ministru”, a declarat Vasile Dîncu.

Tags: Focus Pressmilitarimircea geoanaNATOstiristiri constantavasile dincu
ShareTweetSend
Previous Post

Europarlamentarul Ștefănuță: „Lupta pentru libertate a ucrainenilor și rezistența moldovenilor au fost, parțial, răsplătite“

Next Post

Poliţiştii constănţeni au pus în aplicare mai multe mandate de executare a pedepsei cu închisoarea

Alte Stiri

Ultima Ora

Avertizare meteo: vreme deosebit de rece pentru această perioadă!

2 mai, 2026
0
Ultima Ora

Tragedie la Cluj: fostul președinte executiv al UDMR a murit strivit sub un tractor

2 mai, 2026
0
Ultima Ora

Alertă aeriană la granița României: drone rusești detectate lângă Ismail, mesaj RO-Alert emis în Tulcea

2 mai, 2026
19
Video

FOTO și VIDEO. Au început concertele cu acces gratuit în Piațeta Cazino Mamaia

2 mai, 2026
107
Ultima Ora

VIDEO. Festivalul UNITY de pe plaja Argo – prima seară!

1 mai, 2026
91
Ultima Ora

VIDEO. Accident rutier GRAV în Constanța!

1 mai, 2026
1.7k
Ultima Ora

VIDEO. Petrecerea de la Festival du Bonheur a continuat până seara târziu!

1 mai, 2026
81
Video

VIDEO – Vama Veche. Polițiștii constănțeni, razii în localitățile de pe litoralul românesc

1 mai, 2026
104
Ultima Ora

Un autocar în care se aflau 27 de persoane a luat foc în județul Tulcea

1 mai, 2026
92
Next Post
Echipaj al Poliției. FOTO Cătălin SCHIPOR

Poliţiştii constănţeni au pus în aplicare mai multe mandate de executare a pedepsei cu închisoarea

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Avertizare meteo: vreme deosebit de rece pentru această perioadă!

2 mai, 2026

Tragedie la Cluj: fostul președinte executiv al UDMR a murit strivit sub un tractor

2 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.