Năvodariul are ce oferi Europei: cultură, educație și oameni talentați. La Școala Gimnazială „Grigore Moisil” din Năvodari, educația nu se oprește la granițele țării.
Datorită implicării profesoarei de limba engleză Simona Ivănescu, coordonatoarea proiectelor Erasmus, elevii au ocazia să cunoască alte culturi, să participe la schimburi internaționale și să se simtă parte dintr-o comunitate europeană unită prin educație și valori comune.
Prin mobilitățile realizate în cadrul programului Erasmus, elevii din Năvodari au vizitat școli din alte țări, unde au învățat prin experiență ce înseamnă colaborarea, diversitatea și cetățenia activă.
La rândul lor, elevi străini au fost primiți cu căldură în Năvodari, integrându-se în activitățile școlii și în comunitatea locală.
Pentru elevii de la „Grigore Moisil”, Erasmus nu înseamnă doar o călătorie, ci o adevărată lecție de viață.
În prezent, școala beneficiază de o acreditare Erasmus valabilă până în 2027, ceea ce înseamnă că aceste oportunități vor continua să crească și în anii următori. Năvodariul devine astfel un exemplu de bune practici, un oraș unde educația se dezvoltă prin deschidere, curaj și oameni dedicați.
Într-o lume în continuă schimbare, profesorii care pun suflet în proiecte internaționale sunt cei care modelează o generație capabilă să construiască punți între țări, idei și oameni. Iar prin efortul Simonei Ivănescu, Năvodariul este astăzi pe harta educației europene – nu doar ca punct geografic, ci ca model de implicare și progres.



Astfel, elevii din Năvodari descoperă Europa prin programul Erasmus, iar experiențele internaționale le deschid noi perspective asupra educației, culturii și prieteniei între tineri din diferite țări.
Coordonatoarea proiectelor Erasmus, prof. Simona Ivănescu, a dezvăluit pentru Focus Press, cu entuziasm, despre mobilitățile educaționale care au devenit o reală punte între România și alte state europene.
În cadrul acestui interviu, ne-a oferit o privire din interior asupra impactului pe care aceste experiențe îl au asupra copiilor, dar și asupra comunității locale din Năvodari.
Simona Ivănescu nu doar că deschide porți spre o lume nouă pentru elevi, ci duce cu mândrie numele orașului peste granițe, demonstrând că excelența în educație poate porni din orice colț al țării – cu viziune, perseverență și pasiune.
Reporter: Ce înseamnă, pentru dumneavoastră, Ziua Europei?
Simona Ivănescu: Mă numesc Ivănescu Simona și sunt profesor de limba engleză la Școala Gimnazială „Grigore Moisil” din Năvodari. În același timp, sunt și coordonatorul programului Erasmus, din cadrul acreditării de care școala noastră beneficiază din anul 2022. Când spun „Europa”, mă gândesc, în primul rând, la mobilitățile pe care le realizăm cu elevii școlii noastre, care au această oportunitate de a călători cu ajutorul programului Erasmus și al Agenției Naționale. Înseamnă, în același timp, niște țări cu o cultură diferită, dar cu foarte multe asemănări cu țara noastră, cu România. Chiar în această săptămână, sâmbătă, un grup de copii din școala noastră va pleca în zona A Coruña, din Spania, alături de două colege de-ale mele, cadre didactice care îi vor însoți, iar în săptămâna următoare vor realiza acolo un schimb de experiență cu o școală din regiunea respectivă.
Reporter: Cum au fost până acum experiențele privind aceste mobilități și ce ați descoperit nou?
Simona Ivănescu: Este foarte greu să exprim în cuvinte, dar doar privindu-i pe copii în momentul în care se întorc în România și admirându-le entuziasmul cu care povestesc, prezentând experiența lor Erasmus, localitățile pe care le-au vizitat, școlile în care au stat o săptămână, prieteniile pe care le-au legat, îmi dau seama că această experiență va rămâne cu ei pe termen lung și vor profita de orice oportunitate.
Reporter: Vorbiți-mi mai pe larg despre aceste mobilități. Au venit elevi din alte țări în Năvodari? V-ați întâlnit cu ei? Cum a decurs întâlnirea?
Simona Ivănescu: Chiar acum două săptămâni am găzduit o echipă din Spania, de la aceeași școală unde vom pleca și noi sâmbătă. O echipă formată din zece elevi și două cadre didactice s-a integrat perfect în colectivul nostru. Copiii, găzduiți de familii din Năvodari, și-au făcut noi prieteni și au simțit că fac parte din această comunitate, din România. Totul a fost de bun augur, iar în perioada următoare suntem pregătiți pentru noi experiențe.
Reporter: Cum vi s-a părut atmosfera de la evenimentul pe care, iată, cu ajutorul Primăriei Năvodari, ați reușit să îl marcați cu ocazia Zilei Europei?
Simona Ivănescu: A fost o atmosferă relaxantă. Am avut multe lucruri de aflat, de povestit. Mi-a făcut plăcere să mă aflu aici. Mulțumesc pentru această ocazie doamnei Roșca Gabriela, mulțumesc Primăriei Năvodari și așteptăm, de ce nu, noi posibilități de colaborare.
Reporter: Ce mesaj aveți pentru elevi și pentru cadrele didactice cu privire la apartenența României la Uniunea Europeană?
Simona Ivănescu: Vreau să le transmit să nu uite niciodată că și România face parte din Uniunea Europeană, să încerce să participe la cât mai multe activități și să acceseze cât mai multe oportunități, pentru a demonstra că și noi suntem un plus pentru Europa.
A consemnat Alexandra VASILE
Citește și: