Actorii Teatrului de Stat Constanța au revenit, încă din luna decembrie în sala obișnuită, cea din Bulevardul Ferdinand nr. 11. Au reluat spectacolele în ceea ce se numește “sala mare” – impropriu spus așa, pentru că alte teatre din țară chiar au săli mari și clădiri impozante, însă este tot ceea ce deține, momentan, Constanța.
Pe lângă reprezentațiile susținute în clădirea amintită, continuă spectacolele și în Sala Studio (din strada Ion Lahovari nr. 2), cea care a fost „salvarea”, „varianta de avarie” în toată perioada când “sala mare” a fost în renovare. Despre spectacole, despre oamenii teatrului, despre rezultatul renovării clădirii în care funcționează Teatrul de Stat Constanța, am discutat cu directorul TSC, Erwin Șimșensohn.
Întâlnirea cu Erwin Șimșensohn a avut loc chiar în sala Teatrului de Stat Constanța, în pauza dintre repetițiile pentru noul spectacol care va avea premiera la sfârșit de februarie – început de martie.
„Sala asta are anumite neajunsuri, dar în sala asta se pot da și se joacă niște spectacole foarte bune, în condiții foarte bune. Adevărul este că această controversă (legată de sală -n.r.) a apărut în urma unei postări a primăriei și a domnului primar, o postare care a fost însoțită de niște fotografii foarte neinspirate, făcute cu telefonul mobil, într-o sală care nu era gata, era aproape gata, cu o lumină neutră, absolut inertă, totul părea extrem de aseptic… Nu, nu era bine deloc, și fotografiile alea au creat un dezavantaj teribil. Evident că, în urma acelor fotografii, toată lumea a reacționat, pe bună dreptate, pentru că arătau îngrozitor. Realitatea este că sala are, în urma procesului de renovare, niște neajunsuri, o parte dintre ele sunt rezolvabile și se vor rezolva, iar o parte – nu, dar nu sunt grave”, a explicat Erwin Șimșensohn, ca răspuns la „provocarea” Focus Press.
Despre ce probleme este vorba, mai exact? „Pe de o parte, cromatica pereților interiori. Într-adevăr, culoarea aleasă este neinspirată și, cumva, dezavantajează actul artistic, pentru că în timpul spectacolelor lumina de scenă se reflectă în sală. Pereții interiori ar trebui să aibă o culoare mai închisă, dar asta este ceva ce se poate schimba și rezolva. Deci, nu e de nerezolvat. Pe de altă parte, stalul, zona de spectatori de la parter are o diferență de sol din spate și până în față foarte mică, ceea ce creează un dezavantaj de vizibilitate pentru locurile din spate. În mod ideal, într-o sală de spectacol există o diferență de nivel între rânduri de 10-15-17 centimetri de la un nivel la altul. (…) Se poate rezolva, la un moment dat, dar presupune niște lucrări mai ample, presupune un proiect de arhitectură, niște autorizații și o investiție. Dar, spun din nou, nu este ceva care să însemne ani de zile. După estimarea mea: 2 luni de zile e ceva ce se poate rezolva, din momentul în care începe lucrarea efectivă”, a precizat directorul TSC.
„Am avut feedback bun. Cel mai bun feedback este prezența spectatorilor. Sala este arhiplină la toate reprezentațiile noastre. Jucăm încă din decembrie la ambele săli; în fiecare sâmbătă, aproape în fiecare sâmbătă jucăm în această sală, vinerea și duminica jucăm la Sala Studio, depinde de fiecare spectacol. Adică, dacă avem cum urmează în acest weekend, “Livada de Vișini”, jucăm la Sala Studio, pentru că sunt reprezentațiile legate. Dar, în general sâmbătă jucăm la sala mare. Și avem aici spectacole precum “O insulă”, a Adei Milea, “10 lucruri pe care le-am pierdut la Festivalul Mamaia”, a lui Gabi Sandu și Elena Morar, “Incendii”, a lui Alexandru Măzgăreanu, adică sunt spectacole foarte bune… și iată că pregătim o premieră, chiar acum, în timp ce vorbim… (…). Este noua premieră a teatrului, “Machinal” se numește, un text foarte bun, american din 1928, integrat, cumva, în dramaturgie în expresionismul american timpuriu, un text feminist foarte puternic și important al dramaturgiei universal, în regia Dianei Mititelu, regizoarea care a semnat mai multe spectacole la Teatrul de Stat Constanța, spectacole de mare succes (…). Premiera va fi în 28 februarie și 1 martie și vom anunța, foarte curând, spectacolele din luna martie”, a mai declarat Erwin Șimșensohn.
Există, ca urmare a renovării și a anumitor modificări, un plus de care spectatorii ar trebui să țină cont. Este, dacă vreți, un pont pe care îl oferim: „Locurile din balcon sunt foarte bune. (…) Vizibilitatea de sus e foarte bună. (…) Un mare avantaj al locurilor de la balcon este că spectatorii văd inclusiv solul decorului. De multe ori, solul decorului face parte din atmosfera spectacolului. (…)”, a explicat Șimșensohn.
Cum este văzut teatrul Constanța? Care este relația cu administrația locală? Ei bine, discuția a condus, pe de o parte, la o situație demnă de laudă, și anume că reprezentanții Consiliului Județean Constanța sunt preocupați să miște lucrurile – să investească în sistemul de sănătate, iar în același timp să susțină și cultura –, însă, de cealaltă parte, nu a putut fi evitată realitatea de zeci de ani din județ: lipsa infrastructurii, ideea de capitală europeană a culturii (un proiect detaliat de directorul TSC și cu alte ocazii).
„(…) În fiecare an, în alte locuri din țară, când a fost vorba despre tăieri, s-a tăiat de la cultură. Aici nu s-a tăiat. Și trebuie să spun lucrul ăsta. Și nu este vorba despre domnul Mitroi, dar în mod special acum, dar nici înainte, nici cu domnul Țuțuianu, nici cu domnul Lupu, dar nici acum, de când este domnul Mitroi, nu am avut nici o clipă senzația că cineva spune că, domnule, cultura nu e importantă, hai să tăiem de la cultură. Da, știu că toată lumea critică lipsa infrastructurii – Constanța e mult în urma altor orașe mari din țară. Nu ne putem compara nici cu Iași, nici cu Craiova, Timișoara, Cluj, Oradea (…) Nu putem să ignorăm faptul că la Iași, cu fonduri guvernamentale, și cu Banca Mondială, se construiește o nouă clădire a Operei din Iași, pe un teren de peste 10 mii de metri pătrați, lângă Parcul Copou. Nu putem ignora că, la Timișoara, Sala 2, care este un fost manej, manejul regal, a devenit sală de teatru, după ce Timișoara a fost capitală europeană a culturii, și dintr-o data a primit milioane de euro și se dezvoltă într-o sală foarte frumoasă…, la Craiova se modifică complet sala, deci se întâmplă lucruri. (…)”, a afirmat Erwin Șimșensohn,
„Echipa teatrului este extraordinară, sunt oameni foarte buni. (…) În echipa artistică sunt colegi din vechea gardă a teatrului, actorii pe care i-am găsit atunci când am vebit la Constanța, avem din actorii care s-au alăturat trupei, din generația tânără, și, de anul acesta, avem încă 3-4 actori care s-au alăturat – fie în calitate de angajați, fie de colaboratori. Nu mă interesează facultatea la care au terminat, mă interesează cât de buni sunt. Adică, criteriul nu este: vreau să îl iau, fiindcă a terminat acolo… Că a terminat la Constanța, București, Cluj, Galați – îmi este indiferent. Nu m-a interesat ce scrie pe diploma lui de licență, m-a interesat să fie actori buni, să confirme, să vină la castinguri, să convingă regizorii și să performeze. (…) Nu am avantajat și nici nu am dezavantajat. Absolvenții de la Constanța au aceeași deschidere ca absolvenții de oriunde. Uite, de exemplu, la spectacolul acesta, care va avea avanpremiera săptămâna viitoare și premiera, sunt 8 sau 10 studenți de la Facultatea de Arte care sunt de la Actorie, Coregrafie, de la Universitatea Ovidius din Constanța. Au fost la casting. Au fost vreo 30-40 la casting, iar coregrafa spectacolului i-a ales în urma unui workshop, pentru că au secvențe de mișcare și de coregrafie în acest spectacol”, a mai spus, pe parcursul interviului, directorul TSC.
Continuând discuția despre oamenii teatrului – de remarcat că în echipa tehnică a fost cooptat și un alt student de la Ovidius, Ștefan. O altă situație inedită este cea a sunetiștilor și a celor care se ocupă de lumini, care, spune Erwin Șimșensohn, sunt tot mai greu de găsit: “Am “braconat” doi sunetiști de la Galați (…) Și actori. Sunt actori interesanți pe care i-am descoperit, spre exemplu, la Gala Tânărului Actor, Gala HOP. Sunt doi actori, de exemplu, descoperiți la această gală, care sunt în acest spectacol care se pregătește acum – ambii dunt din Constanța. Una este Catinca Hanțiu, care a câștigat anul trecut Gala HOP și pe care am adus-o să joace și a văzut-o Diana Mititelu și a plăcut-o foarte tare și a ales-o să joace în acest spectacol. Iar al doilea este Aurelian Culea, care a câștigat Marele Premiu, anul trecut, la Gala HOP, și care era actor la Teatrul din Deva. Și este constănțean, un actor foarte bun, și pe care l-am invitat să dea casting… După ce face acest spectacol, sper din tot sufletul să rămână colegul nostru (…)”.
„Dacă cineva își imaginează că un actor, care a terminat repetiția și pleacă din teatru, a terminat treaba, e o chestie de ignoranță. 70-80% din munca unui actor este acasă: învățarea textului, citirea textului, pregătirea mentală (…)”, este un alt aspect punctat de Erwin Șimșensohn, cu ocazia discuției despre normarea actorilor. Discuția integrală poate fi urmărită în materialul VIDEO!
Alexandra CUCU



























