La dezbaterea din Sala ,,Remus Opreanu” a Palatului Administrativ a participat și deputata Mirela Matichescu, membru în Comisia Antreprenoriat și Turism a Camerei Deputaților.
,,Am făcut tot ce s-a putut face pentru a intra în legalitate cu turismul pe litoral. Există două amendamente pe care le-am introdus în legea amenajării teritoriului, urbanismului și construcțiilor, până în toamnă, amendamente care reprezentau soluția despre care vorbim astăzi, dar care au fost eliminate cu mare scandal din această lege. Nici măcar nu au fost lăsate să intre în dezbatere, în comisii.
Se dorește găsirea unor soluții pentru un turism care să fie profitabil nu doar pentru antreprenori, ci și pentru economia națională. Vedem ce s-a întâmplat în ultimii ani. Vine doamna ministru și guvernează după comentariile pe care le primește pe rețelele sociale. Vă spun sincer, eu așa ceva nu am mai văzut în ultimii 30 de ani. Ceea ce se întâmplă astăzi în Ministerul Mediului, precum și abordarea privind turismul românesc, nu am mai întâlnit niciodată. Să vii să spui că plajele trebuie să rămână goale, în condițiile în care ai avut anumite proiecte, iar stațiunea Mamaia se vede cât este de goală, în timp ce antreprenorii s-au îndreptat către Mamaia Nord.
În Mamaia Nord sunt în prezent peste 40.000 de locuri de cazare, o stațiune care s-a dezvoltat în ultimii 10 ani, bazându-se pe ceea ce a oferit plaja, pe facilități și pe restaurante. Astăzi, probabil se dorește ca Mamaia Nord să devină Mamaia, așa cum spune primarul Constanței, un cartier al Constanței.
Trebuie să plecăm pe picior de forță și lumea să înțeleagă că tot ce se întâmplă pe litoral este destructiv, nu doar pentru antreprenori, ci pentru întreg județul Constanța”, a declarat deputata Mirela Matichescu.
Întreaga dezbatere o regăsiți în video de mai jos:
A.C.




























