• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
12 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Sport

VIDEO Ziua Mondială a Șahului, sărbătorită în avans la Techirghiol. Maestrul Internațional Ruslan Soltănici a cucerit Trofeul „Mircea Palov”. Ediția jubiliară, record de participanți

19 iulie, 2024
in Sport
0
153
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

În fiecare an, sportul minții este aniversat la data de 20 iulie, urmare a rezoluţiei adoptate de Adunarea Generală a ONU la 13 decembrie 2019. Rezoluţia a fost propusă de mai multe ţări, între care Armenia, Bangladesh, Camerun, China, Cuba, Rusia, India şi Liban.

În acest an, Ziua Mondială a Șahului a fost sărbătorită în avans, la Techirghiol, acolo unde în perioada 07-14 iulie s-a disputat Trofeul „Mircea Palov”

Ediția jubiliară a înregistrat un număr record de participanți. Discutăm despre un puternic turneu open internațional, cu 56 participanți, 130 de copii la categoriile 8, 10 și 12 ani. De asemenea, 36 de copii au jucat la turnee de inițiere la categoriile de vârstă 6, 10 și 12 ani.

Concursul de dezlegări a reunit 42 participanți, arbitrați de Dinu Ioan Nicula. Printre câștigători s-a numărat tânărul junior Eduard Cotoroș, urmat de Andrei Tănase și Tudor Grosu de la ACS Family, devansându-l pe câștigătorul edițiilor anterioare ieșeanul Gheorghe Pancu.

La 8 ani au câștigat Ioana Maria Rămureanu, fiind urmată de Miruna Ioana Dumitru, iar bronzul i-a revenit lui Călin Marian Necula. La 10 ani, primul a fost Eduard Alexandru Ilie, urmat de Vladimir Bălan și Anastasia Maria Gavrilă. La 12 ani, medalia de aur i-a revenit lui Darius Tuzlaru, iar locurile 2 și 3 șahistelor Alexia Dorobăț și Nicola –Diana Dospin.

„După 5 ore de lupte grele și rezultate surprinzătoare, arbitriul principal Iulian Mihailov și arbitrul Maricel Ciobotariu, cu spijinul de ultim moment al arbitrilor Varlan Hervig Ioan și Andrei Furcă, cărora le mulțumim, au stabilit următoarele clasamente:

Maestrul internațional Ruslan Soltănici a câștigat confruntarea decisivă pentru primul loc, cu Ștefan Telea, și cu 7,5 puncte din 9 s-a clasat pe primul loc.

Tânărul moldovean Iulian Baltag a reușit să treacă de experimentatul Oleg Maximov, egalăndu-l în clasament cu 7,5 puncte pe Ruslan Soltănici care a primit primul premiu datorită coeficienților mai buni (53,5 fața de 51).

Ionuț Buzbuchi a reușit o prețioasă victorie în fața maestrului internațional Boris Itkis, realizând 6,5 puncte și cu șanse mari de locul 3. Juniorul Mircea Cazan care a avut și coeficienți mai buni s-a clasat pe locul 3, devansându-l pe Ionuț Buzbuchi, clasat al 4 lea.

Ștefan Telea, care a luptat din greu, a trebuit să se mulțumescă cu locul 5. Locul 6 i-a revenit multiplei campioane de veterane Aureliana Eugenia Pancu, cu 6 puncte, care a ocupat și primul loc în clasamentul feminin, urmată de junioara Maria Criveanu, cu un rezultat excelent 5,5 puncte ( o performanță Elo de 1996 și o crestere de +104) și veterana Eudochia Radu.

În clasamentul juniorilor participanți la open, primul loc i-a revenit lui Eduard Cotoros, urmat de Radu Dincă și Victoriei Bărgan din Republica Moldova. Trei tineri care promit, apți pentru performanțe. Au venit în orașul Techirghiol zeci de familii cu copii care au putut constata cum an de an orașul nostru crește și se dezvoltă, mulți dorind să vină și la anul”, a precizat Maestrul Internațional Mircea Pavlov, organizatorul minunatului turneu de șah. La festivitatea de premiere a participat și primarul Iulian Soceanu, care a dorit să-i felicite pe cei mai buni sportivi șahiști.

Alexandra VASILE

Citește și:

Maestrul Internațional Mircea Pavlov modelează suflete, deschide minți și pregătește oameni pentru viață
Tags: maestrul international ruslan soltanicisahsportul mintiistiri din techirghiolstiri stiri din constantastiri stiri focus presstrofeul mircea pavlovziua mondiala a sahului
ShareTweetSend
Previous Post

VIDEO Animalele de companie suferă și ele din cauza căldurii excesive. Liviu Oprea, asistent veterinar, ne învață cum să le protejăm de caniculă

Next Post

Directorul Aeroportului Mihail Kogălniceanu, despre noul terminal: „Ne vom dezvolta și vrem să atragem noi curse“

Alte Stiri

Ultima Ora

Unul dintre cei mai mari producători și distribuitori de gheață din România a devenit partener al echipei de Rugby Steaua

16 mai, 2026
67
Ultima Ora

Victorii pe linie pentru pugilistele de la CSM Constanța la Cupa României de box

14 mai, 2026
37
Foto: Profimedia
Sport

Pe cine întâlnește Sorana Cîrstea în semifinale la Roma

13 mai, 2026
60
Sport

Clubul sportiv din Murfatlar, locul unde micuții fotbaliști au parte de un antrenor dedicat și un sponsor generos

12 mai, 2026
349
Sport

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Roma și va avea o nouă adversară puternică

11 mai, 2026
58
Video

Pilotul din Mangalia, Emil Ghinea, performanță spectaculoasă la Transalpina Challenge 2026: „Sunt rapid”

10 mai, 2026
199
Sport

Farul Constanța, tot mai aproape de baraj după înfrângerea cu Oțelul

10 mai, 2026
119
Ultima Ora

VIDEO. Fotbaliștii de la Academia Hagi, cu entuziasm, la o dublă lansare de carte pe sufletul lor

8 mai, 2026
86
Sport

Gică Hagi a anunțat primele convocări la naționala României! Lotul preliminar pentru amicalele cu Georgia și Țara Galilor

8 mai, 2026
64
Next Post

Directorul Aeroportului Mihail Kogălniceanu, despre noul terminal: „Ne vom dezvolta și vrem să atragem noi curse“

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

EXCLUSIV! Premieră: Anul acesta nu vor fi polițiști detașați la malul mării

18 mai, 2026

Primăria Constanța începe demolările pentru noul parc din zona Compozitori

18 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.