Vineri depun jurământul noii consilieri județeni. Iată noile comisii!

0
165

După ce le-au fost validate mandatele de către Tribunalul Constanța, vineri, 29 ianuarie a.c., cei patru noi consilieri județeni vor depune jurământul. Apoi se vor vota noile comisii de specialitate ale C.J.C. și se va aproba Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor.

Consiliul Județean Constanța este convocat în ședință extraordinară de îndată vineri, 29.01.2021, ora 10.30. Ședința se va desfășura în sistem videoconferință.

Cu această ocazie, vor depune jurământul și noii consilieri județeni, Bogdan-Dumitru Barață, Adrian-Petre Bereș, Carmen Dumitrescu și Petre Epure.

Pe ordinea de zi sunt și două proiecte de hotărâre inițiate de președintele C.J.C., Mihai Lupu.

  • Proiect nr. 29 pentru stabilirea componenței comisiilor de specialitate ale Consiliului Județean Constanța, mandatul 2020-2024
  • Proiect nr. 30 privind aprobarea Planului Județean de Gestionare a Deșeurilor 2020-2025 – județul Constanța

În urma validării noilor consilieri județeni, componențele comisiilor de specialitate pentru mandatul 2020 – 2024 vor fi următoarele:

Comisia pentru Relația cu Societatea Civilă și O.N.G.-uri: Marilena Dragnea (președinte), Virgil Cristian Senopol (secretar), Marius Costel Ciobănel, Gheorghe Donțu, Florin Pîrvulescu;

Comisia de Buget – Finanțe: Gianina Ionela Topolog (președinte), Mihaela Antoanela Scrieciu (secretar), Enache Bucovală, Adrian Petre Bereș, Andrada Dordea;

Comisia pentru Investiții, Patrimoniu, Infrastructură și Urbanism: Liviu Popa (președinte), Cosmin Ciobanu (secretar), Gianina Ionela Topolog, Petre Enciu, Stelian Gima;

Comisia pentru Mediu și Agricultură: Răzvan Filipescu (președinte), Leonard Florin Tănase (secretar), Cătălin Costel Ilie, George Bădilă, Alexandru Mîrșu, ;

Comisia Juridică, Ordine Publică și Situații de Urgență: Dana Mariana Constantinescu (președinte), Dorin Dumitru Opreanu (secretar), Bogdan Dumitru Barață, Marilena Dragnea, Claudiu Iorga Palaz;

Comisia pentru Sănătate si Protecție Socială: Florin Cristian Zahariuc (președinte), Alexandru Cristian Dima (secretar), Petre Enciu, Vasile Rizea, Petre Epure;

Comisia pentru Educație, Sport, Tursim și Tineret: Edwuard Ilyus Nedelcu (președinte), Stere Guteanu (secretar), Cătălin Costel Ilie, Veronica Adriana Gheorghe, Leonard Drăgan;

Comisia pentru Cultură, Culte, Monumente: Nicoleta Bercaru (președinte), Dincer Geafer (secretar), Carmen Dumitrescu, Marius Liviu Petre, Ștefan Cristian Chiriac.

V.I.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.