Femeia care dădea țepe și cerea sume mari de bani de la oameni, atribuindu-și în mod fals calitatea de intermediar imobiliar sau chiar de inspector al Oficiului pentru Protecția Consumatorilor, a primit clemență din partea judecătorilor. Ea a fost arestată preventiv inițial, după care a fost plasată în arest la domiciliu. Doar că, acum, judecătorii care i-au analizat măsura preventivă i-au permis să meargă zilnic la muncă.
Magistrații Judecătoriei Constanța au verificat, luni, 18 noiembrie, măsura preventivă aplicată Olimpiei Caragea, respectiv arestul la domiciliu. Femeia a depus o cerere de modificare a acestei măsuri, în sensul că a cerut să i se permită să se deplaseze, zilnic, la locul de muncă, pentru a se putea întreține.
În urma deliberării, judecătorul a admis această solicitare, stabilindu-i inculpatei un program și un anume traseu pe care trebuie să-l parcurgă zilnic, sub supraveghere.
„Admite cererea formulată de inculpata CO, încuviințează deplasarea inculpatei în afara imobilului unde execută măsura arestului la domiciliu, pentru prezentarea la locul de muncă, conform următorului program săptămânal de lucru: luni – vineri, în intervalul orar 09.30 – 18.30. Măsura dispusă se comunică organului desemnat cu supravegherea. Cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Cu drept de contestaţie în termen de 48 ore de la comunicare. Pronunțată astăzi, 18.11.2024, prin punerea soluției la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei. Judecător de cameră preliminară“, se arată în hotărârea judecătorească.
Olimpia Caragea a fost trimisă în judecată în data de 8 iulie, pentru infracțiuni de înșelăciune. Ea apare în mai multe dosare penale.
Anchetatorii au stabilit că femeia, care are o oarecare vechime în astfel de practici înșelătoare, se prezenta ca inspector OPC, ca funcționar al altor instituții sau chiar ca intermediar imobiliar, convingând lumea să-i înmâneze diferite sume de bani cu titlu de avans pentru unele locuințe, după care dispărea. Așa s-a întâmplat și până în 2022, când a fost arestată, apoi trimisă în judecată pentru înșelăciune, așa s-a întâmplat și ulterior când, în timp ce era anchetată în acest dosar, a comis alte infracțiuni în aceeași manieră.
Potrivit procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, în concret, în cauză s-a reţinut că, în perioada iunie 2022 – octombrie 2023, inculpata a indus în eroare șapte părți vătămate, persoane fizice, pretinzând că poate intermedia pentru ele achiziţionarea unor apartamente situate în municipiul Constanţa şi în oraşul Techirghiol. În acest mod, femeia a obţinut diferite sume de bani, oferite de acestea cu titlu de avans. Valoarea totală a prejudiciului produs persoanelor respective este de aproximativ 200.000 de lei.
Daniel ALBU




























