Un cunoscut om de afaceri de la malul mării, fiind vorba de Nicu Babu, a fost implicat într-un scandal, în Mamaia. Potrivit informațiilor noastre, totul a avut loc într-un cartier rezidențial din stațiune, victimă fiind soția lui, care a și cerut un ordin de protecție împotriva lui.
Cererea a fost înregistrată la Judecătoria Constanța pe 12.01.2026, termenul de judecată fiind fixat pe 15.01.2026.
Se pare că omul de afaceri, cunoscut pentru proiectele sale imobiliare prin Astoria Lake, ar fi agresat-o pe soția sa, Adriana.
În cauză au intervenit oamenii legii, victima apelând numărul unic de urgență 112.
Ce spun reprezentanții IPJ Constanța
”La data de 9 ianuarie a.c., în jurul orei 23.00, polițiștii Secției de Poliție Mamaia au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că o femeie ar fi fost agresată fizic de către soțul său, în timp ce ambii s-ar fi aflat la domiciliu.
Deplasați la fața locului, polițiștii au identificat o femeie, de 42 de ani, care a confirmat cele relatate prin apelul 112.
Conform prevederilor legale, polițiștii au evaluat situația de fapt pe baza formularului de evaluare a riscului, fiind constatat faptul că există risc iminent ca viața, integritatea fizică ori libertatea persoanei să fie pusă în pericol printr-un act de violență domestică, fiind emis un ordin de protecție provizoriu. Ca și măsuri, au fost dispuse evacuarea bărbatului din locuința comună, precum și păstrarea unei distanțe față de victimă și locuința acesteia.
Menționăm faptul că femeia a refuzat monitorizarea electronică.
În cauză a fost întocmit dosar penal, cercetările fiind continuate de către polițiști pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs evenimentul”, potrivit reprezentanților din cadrul IPJ Constanța.
L.B.





























