Mai mulți inculpați din celebrul dosar denumit ”Fabrica de moșteniri”, de la Constanța, se află, azi, în fața unui judecător de Cameră preliminară.
Este vorba despre o etapă procedurală din procesul penal, urmare a trimiterii în judecată a tuturor celor implicați în grupul infracțional organizat destructurat de DIICOT, din care fac parte persoane importante, precum: notari, executori judecătorești, un primar și alte persoane.
De această dată vorbim despre Vlad Virgil, capul ”afacerii” ilegale, alături de Viorica Stoian, Camelia Bulgaru, Nicoleta Pascale și Marius Florin Ciobanu, toți fiind trimiși în judecată, alături de ceilalți inculpați.
Judecătorul de Cameră preliminară va analiza modul în care au fost trimiși în judecată cei enumerați, legalitatea materialului probator, al urmăririi penale și a sesizării instanței cu rechizitoriul întocmit de DIICOT. Dacă judecătorul va decide că au fost respectate toate procedurile, acesta va dispune începerea cercetării judecătorești sau, în caz contrar, va trimite dosarul înapoi la procuror. Oricare va fi decizia luată în Cameră preliminară, aceasta va putea fi atacată la instanța ierarhic superioară.
Acuzațiile
Prin rechizitoriul din data de 8 decembrie 2025, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Constanța au dispus, în cauza intitulată generic ”Fabrica de moșteniri”, trimiterea în judecată a 26 de inculpați (dintre care 11 aflați sub măsura arestului la domiciliu, iar unul în stare de arest preventiv), pentru săvârșirea infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de persoane, abuz în serviciu, fals intelectual, fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals, mărturie mincinoasă și spălare a banilor.
De asemenea, s-a cerut instanței anularea unui număr de 105 documente (contracte de vânzare – cumpărare, dosare de executare, testamente, procuri, procese-verbale și alte înscrisuri) dintre care 20 aflate la Camera Notarilor Publici Constanța, precum și obligarea inculpaților la plata sumei de 440.000 lei reprezentând cheltuielile judiciare avansate de stat.
Dosarul a fost înaintat spre competentă soluționare la Curtea de Apel Constanța.
Potrivit DIICOT, Virgil Vlad, împreună cu notarul Daniela Stamule și executorul judecătoresc Vasile Deacu au constituit un grup infracțional organizat, la care ulterior au aderat și Joița Botezatu, Viorica Stoian, Camelia Bulgaru, Nicoleta Pascale, Florența Lăcrămioara Stoica, Marinel Neagu, Steluța Neagu și George Mavroian. Aceștia au fost sprijiniți de Valerica Moldovencei, Vasilica Radu, Mihai Iliescu și de Ștefan Bulgaru.
Grupul infracțional a funcționat neîncetat până pe 8 iulie 2025, când au intervenit organele de anchetă, și a avut ca scop dobândirea prin mijloace frauduloase a unor imobile deținute de persoane vulnerabile, adică în vârstă și diagnosticate cu demență, Alzheimer, Parkinson etc.
D.A.




























