Fostul viceprimar al municipiului Medgidia, Luminița Vlădescu (PSD), actualmente consilier local, a cerut în instanță anularea ordinului prefectului prin care a fost eliberată din funcție, asta după ce, anterior, a obținut suspendarea acestuia.
De la începutul lunii martie a.c., Luminița Vlădescu nu a mai ocupat funcția de viceprimar al municipiului Medgidia, fiind eliberată din funcție de fostul prefect George Niculescu, în urma procesului cu Agenția Națională de Integritate (ANI), proces pe care l-a pierdut definitiv.
Potrivit documentului emis de prefectură, Incompatibilitatea Luminiței Vlădescu care a dus la demiterea din funcție a survenit ca urmare a cumulării fucnției de viceprimar cu cea de membru în consiliul de administrație al Colegiului Tehnic ”Nicolae Titulescu” din Medgidia.
Trecând peste aceste aspecte, Luminița Vlădescu s-a adresat Tribunalului Constanța, Secția de contencios administrativ și fiscal, cerând suspendarea actului administrativ – ordinul prefectului privind eliberarea din funcție, iar instanța i-a admis acțiunea.
Mai departe, după suspendarea ordinului, în luna iunie a.c., Luminița Vlădescu a solicitat, într-un alt dosar, anularea acestuia.
”După ce am obținut suspendarea, am cerut desființarea acestui ordin, pentru că mă aflam în aceeași situație precum primarul Sibiului, căruia legea i-a permis să-și mențină funcția. Nu pot solicita repunerea în funcție (pentru că, între timp, au avut loc alegeri locale – n.r.), dar este vorba despre recuperarea drepturilor salariale pentru o perioadă de două luni”,, a declarat, pentru ”Focus Press”, fostul viceprimar al municipiului Medgidia .
Actualmente, Luminița Vlădescu ne-a precizat că și-a reluat activitatea din domeniul bancar, fiind, totodată, și consilier local din partea PSD în Consiliul Local Medgidia.
Daniel ALBU



























