Societatea VMB Lux Sonor SRL bifează un pas important în ceea ce privește proiectul de construire a unor hale cu funcțiuni multiple, spații de depozitare și un showroom pe strada Interioară 3 din municipiul Constanța. Recent instituția abilitată de mediu a dat undă verde pentru realizarea obiectivului de investiții.
Agenția pentru Protecția Mediului Constanța anunţă publicul interesat asupra luării deciziei etapei de încadrare: nu este necesară efectuarea evaluării impactului asupra mediului pentru proiectul „Construire hale parter C5, C6, C7, C8, C9, C10, C11, C12, C13 și amenajare incintă, propus a fi amplasat pe strada Interioară, numărul 3, lot 2/2/7/1/1/1/1/1/1/1/1/1/1/2/1/2 (nr. carte funciară 256255) din municipiul Constanța.
Proiectul deciziei de încadrare şi motivele care o fundamentează pot fi consultate la sediul autorităţii competente pentru protecţia mediului de pe strada Unirii, numărul 23, din municipiul Constanța, în zilele de luni până joi, între orele 8.00 și 16.30, și vineri, între orele 8.00 și 14.00, precum şi la următoarea adresă de Internet: http://apmct.anpm.ro. Comentariile, observaţiile și propunerile publicului interesat se pot înainta în termen de zece zile de la data afişării prezentului anunţ.
Precizăm faptul că, în anul 2021, Municipalitatea a emis un certificat de urbanism în care se preciza că această investiție nu se poate concretiza la acel moment, întrucât este necesară elaborarea și aprobarea unui Plan Urbanistic Zonal, cu respectarea Legii nr. 350/2001, privind amenajarea teritoriului și urbanismul.
Firma VMB Lux Sonor SRL a fost înființată în data de 2 noiembrie 1994, având sediul pe strada Interioară numărul 3. Constantin Malciu este asociat în această firmă, dar este și administrator al Babylonia Resort SRL, care administrează Hotelul Babylonia Resort din Costinești.
Loredana MIHAI
Citește și: