Un condamnat aflat în detenție pentru infracțiuni comise în timpul pandemiei de COVID-19 solicită să fie pus în libertate mai devreme, înainte de executarea completă a pedepsei pe care a primit-o printr-o sentință rămasă definitivă la Curtea de Apel.
Magistrații Curții de Apel Constanța s-au pronunțat, în iulie 2023, într-un dosar deschis pentru trafic de influență, luare și dare de mită, fals și alte infracțiuni comise de un grup de persoane implicate în fapte ce au primit un nume sugestiv în timpul pandemiei, anume „vaccinări la chiuvetă“.
Deși pare un capitol închis de mult, cel legat de pandemie și de infracțiunile pentru care au fost acuzate multe persoane în acea perioadă, iată că încă sunt indivizi care execută pedepse privative de libertate după ce au fost găsite vinovate și condamnate atunci.
La sfârșitul anului 2022, mai multe persoane, printre care se numără o asistentă medicală, un intermediar și clienți ai acesteia, au fost condamnate la pedepse privative de libertate.
Dintre aceștia, singurul condamnat la o pedeapsă mai mare a fost intermediarul, Petre Cristian Iulian, care mai avea o condamnare anterioară suspendată. Astfel, individul a fost cercetat pentru trafic de influență (zece acte materiale), instigare la dare de mită (șase acte materiale), dar și conducerea unui autoturism fără permis de conducere, în formă continuată (trei acte materiale). Pentru toate acestea, Petre Cristian Iulian a primit 4 ani și 168 de zile de închisoare, cu executare.
La Curtea de Apel Constanța, după judecarea apelurilor declarate de către inculpați, pedeapsa lui Cristian Iulian Petre a fost redusă la 3 ani, în regim de detenție.
Așa cum am precizat mai sus, Petre era intermediar și, în trecut, a fost condamnat la închisoare pentru tâlhărie.
Revenind în prezent, peste două luni se împlinesc doi ani de la condamnare, iar individul consideră că a executat mai bine de jumătate din pedeapsă, motiv pentru care s-a adresat instanței cu o cerere de liberare condiționată.
Aceasta a fost depusă la Judecătoria Medgidia, însă, în urma judecării, instanța a respins-o ca nefondată, la sfârșitul lunii aprilie. Bărbatul a contestat această soluție la Tribunal, însă nu va afla decizia magistraților mai devreme de luna august, când va fi analizată contestația. Până atunci, bărbatul își va continua executarea pedepsei.
Daniel ALBU



























