COVID-19. Aproximativ 200 de noi cazuri au fost raportate în județul Constanța

0
478
Sursa foto: Affidea.ro

Până vineri, 25 decembrie a.c., pe teritoriul României, au fost confirmate 612.373 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), iar 530.308 pacienți au fost declarați vindecați.
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.812 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11975672,28
2.Arad13754582,12
3.Argeș181201222,44
4.Bacău15872711,63
5.Bihor17251792,39
6.Bistrița-Năsăud7148291,85
7.Botoșani7922431,66
8.Brașov244941583,82
9.Brăila7901522,94
10.Buzău8068401,52
11.Caraș-Severin6128301,8
12.Călărași6084412,48
13.Cluj284791213,82
14.Constanța251941954,00
15.Covasna491080,98
16.Dâmbovița14273922,04
17.Dolj14737931,67
18.Galați15157852,63
19.Giurgiu6045562,36
20.Gorj4972170,71
21.Harghita5251110,46
22.Hunedoara11287551,98
23.Ialomița6513312,84
24.Iași262121411,22
25.Ilfov228601666,24
26.Maramureș10226461,71
27.Mehedinți4847291,48
28.Mureș14704701,9
29.Neamț10751 401,13
30.Olt9134190,91
31.Prahova234541962,06
32.Satu Mare6794241,3
33.Sălaj6080111,03
34.Sibiu166301052,05
35.Suceava15196351,29
36.Teleorman7373612,35
37.Timiș249021803,83
38.Tulcea5159382,24
39.Vaslui9923471,99
40.Vâlcea9581541,74
41.Vrancea6954301,02
42.Mun. București96013 5374,76
43.Cazuri noi nealocate pe județe4045*429
TOTAL612.3733.812

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 673 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD0
3ARGEŞ36
4BACĂU15
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI7
8BRĂILA9
9BRAŞOV21
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ29
14CONSTANŢA24
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA20
17DOLJ2
18GALAŢI18
19GIURGIU3
20GORJ7
21HARGHITA3
22HUNEDOARA13
23IALOMIŢA17
24IAŞI41
25ILFOV41
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI120
29MUREŞ14
30NEAMŢ12
31OLT12
32PRAHOVA18
33SĂLAJ1
34SATU MARE4
35SIBIU18
36SUCEAVA3
37TELEORMAN33
38TIMIŞ28
39TULCEA8
40VÂLCEA3
41VASLUI18
42VRANCEA6

TOTAL673

Până astăzi, 15.023 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.12.2020 (10:00) – 25.12.2020 (10:00) au fost raportate 111 decese (70 bărbați și 41 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,   Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin,  Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova,  Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 40 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 decese la categoria de peste 80 de ani.

109 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 1 pacient decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.833. Dintre acestea, 1.233 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.706.490 de  teste. Dintre acestea, 16.862 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 11.262 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.600 la cerere.

Pe teritoriul României, 39.211 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.677 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.974 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 141 de persoane.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.