Cristina Dumitrache este cadidat din partea PSD pe listele constănțene la Camera Deputaților. Aceasta candidează pentru un nou mandat și are în plan mai multe proiecte și idei. Unul din proiecte face referire la utilizarea canabisului în scop medical.
Cristina Dumitrache a depus în anul 2019 un proiect de lege pentru a permite utilizarea canabisului în scop medical pentru pacienții care au nevoie. Aceasta susține că proiectul a venit ca urmare a rezoluției Parlamentului European (feb 2019) care cere legalizarea și investiții în studii privind uzul canabisului în scop medical.
„În prezent există peste 40.000 de studii despre beneficiile canabisului medicinal. 50 de state din întreaga lume au legalizat canabisul în scop medical printr-o legislație coerentă, care permite accesul la tratament și asigură șanse în plus pentru pacienții care nu pot utiliza alt tip de medicație clasică, standardizată! Sunt țări europene care au legalizat canabisul medicinal: Germania, Marea Britanie, Italia, Malta, Portugalia. Nu suntem primii și nu trebuie să rămânem ultimii! România poate să devină o țară puternică în plan medical, în studiu, cercetare, în imbunătățirea calității vieții și în tot sectorul economic, generator de taxe, dar mai ales creator de locuri de muncă, susținător al unei industrii care este în plină expansiune pe întregul glob!. Peste 100 de parlamentari au semnat alături de mine acest proiect și peste 20.000 de semnături ale petiției inițiate de ONG-ul “Victoria mea”, oameni care și-au dorit această lege și în România! Nu putem ignora nevoia si suferința bolnavilor și a familiei acestora! Este un ajutor important în creșterea calitații vieții în cazul pacienților oncologici, în terapia durerii, în afecțiunile neurologice precum epilepsia si Parkinson sau boli autoimune! Canabisul își arată utilitatea pentru tot mai multe afecțiuni, pe măsură ce studiul este încurajat și schimbarea percepției societății se produce! Voi publica constant mesajele pacienților distribuite prin petiția națională inițiată de “Victoria mea”! Sunt părinți, copii, prieteni ai unor bolnavi, suferinzi, oameni a căror nevoi nu pot fi ignorate!”, susține Cristina Dumitrache.
Comandat de Partidul Social Democrat – Filiala Constanța
Executat de Focus Press
Mandatar Financiar – cod AEP 11200020



























