• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
25 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Cultura

INTERVIU cu Ovidiu Felipov, artist plastic: „Nu ne dedicăm artei, ci ne hrănim cu energie pozitivă în acest domeniu”

15 aprilie, 2024
in Cultura
0
205
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Cu ocazia Zilei Mondiale a Artei – 15 aprilie a.c., artistul plastic, prof.univ. Ovidiu Felipov s-a aflat în studioul Focus Press pentru a marca această zi importantă. În cadrul interviului au fost abordate mai multe subiecte despre viața și mulțumirea unui artist plastic din Constanța. Totodată, artistul platic a vorbit și despre cel mai important eveniment caritabil „Gala luminilor”, aflat la prima ediție, ce va avea loc în data de 27 aprilie a.c., la Muzeul de Artă Constanța.

De ce o viață dedicată artei?

„Termenul de „dedicat artei” nu știu dacă este cel mai adecvat, deoarece, odată ce intri în domeniul acesta nu mai dedici nimic nimănui, faci parte din domeniul respectiv și nu simți că depui un efort extraordinar făcând lucrul ăsta, ci e un stil de viață. Ba din contră, dacă punem în balanță stresul cotidian și lucrul în domeniul artei, în cazul meu, arta platică, de aici ne luăm energia, aici creierul nostru se hrănește cu ceea ce trebuie. Așadar, nu dedicăm, ci ne hrănim cu energie pozitivă în domeniul ăsta”, a declarat prof. univ. Ovidiu Felipov, artist plastic.

Nimeni nu te obligă să devi artist, este o obține, este mai degrabă o chemare, o regăsire sau nu, mai spune artistul plastic Ovidiu Felipov.

Unul dintre subiectele atinse a fost cel legat de faptul că în Constanța, mai puțină lume cumpără artă. În acest context artistul platic Ovidiu Felipov a vorbit despre evenimentul caritabil ce va avea loc în data de 27 aprilie „Gala luminilor”.

„Cred și sper că s-au schimbat lucrurile în Constanța, chiar pe 27 aprilie avem „Gala luminilor”, un eveniment caritabil care se bazează în exclusivitate pe licitație de lucrări de artă. Încercăm să facem în cadrul acestui eveniment cinci burse consistente pentru cinci tineri care au nevoie de ajutorul nostru. Beneficiem de suportul Uniunii Artiștilor Plastici și aici avem 60 de artiști importanți din țară care au donat lucrările lor. Prin scoaterea la licitație a lucrărilor lor reuțim să facem rost de aceste fonduri. Ne-am asumat acest maraton, nu este simplu, dar sperăm ca fiind un scop nobil ca oamenii să rezoneze cu evenimentul nostru”, a conchis Ovidiu Felipov.

Cel mai important eveniment caritabil al comunităţii constănţene, va avea loc pe 27 aprilie a.c., începând cu ora 20:00, la Muzeul de Artă din Constanţa.

Generozitatea celor prezenţi se va concretiza în cinci burse cu ajutorul cărora cinci copii/ tineri talentaţi, cu potenţial, dar fără posibilităţi, îşi vor putea construi câteva etape în drumul către calea propusă.

Cei cinci vor fi aleşi în urma unei analize realizate de o comisie formată din membri marcanţi ai instituţiilor implicate în organizare: Daniela Vitcu – decanul Facultăţii de Arte din cadrul UOC, Lelia Rus – directorul Muzeului de Artă Constanţa, Florentin Sîrbu – directorul Muzeului de Artă Populară din Constanţa, Costin Stroe – preşedintele Asociaţiei „Dobrogea Luminată” şi Ovidiu Felipov – managerul proiectului „Gala Luminilor”.

L.M.

Citește și:

„Gala Luminilor”, cel mai important eveniment caritabil al comunităţii constănţene, la Muzeul de Artă din Constanţa
Tags: ConstanţaFocus Pressovidiu felipovstiristiri constantastiri constanta focus pressstiri stiri din constantastiri stiri focus pressziua mondiala a artei
ShareTweetSend
Previous Post

Fetiță de 2 ani, căzută de la etaj, în Capitală. A fost transportată de urgență la spital

Next Post

Încep lucrările de asfaltare pe bulevardul Mamaia, tronsonul cuprins între strada Ion Rațiu și strada Zorelelor

Alte Stiri

Cultura

VIDEO. De la taberele militare, la căminul familiei: IMPORTANȚA pisicii în Roma antică, explicată de arheologul Ana Hamat

12 august, 2026
101
Ultima Ora

SEAS vă invită să descoperiți grădina ascunsă din centrul Constanței

10 august, 2026
130
Dr. Constantin Băjenaru
Video

VIDEO. Dr. Constantin Băjenaru: „Tomisul încă ascunde comori”. De la Edificiul Roman cu Mozaic la hipogeul unic din Dobrogea și termele care pot schimba fața Constanței

31 iulie, 2026
201
Erwin Șimșensohn
Societate

VIDEO. SEAS 2026 devine manifest și model de bune practici pentru accesul persoanelor cu dizabilități la spectacolele de teatru

27 iulie, 2026
117
Ultima Ora

SEAS for Kids: „Cartea și scena” transformă lectura într-o aventură

17 iulie, 2026
49
Ultima Ora

Exponatul lunii la MINAC: O amforă rară, veche de peste 2.100 de ani, spune povestea locuitorilor anticului Tomis

17 iulie, 2026
61
Ultima Ora

PROGRAMUL Stagiunii Estivale a Artelor Spectacolului – SEAS 2026, ediția a cincea

15 iulie, 2026
115
Ultima Ora

MINAC: „Astăzi la Constanța” – Duelul cu sabia care a șocat orașul în urmă cu 130 de ani

14 iulie, 2026
79
Ultima Ora

VIDEO. Despre cămășile tradiționale românești: elemente distinctive pentru zona Bucovina

13 iulie, 2026
76
Next Post

Încep lucrările de asfaltare pe bulevardul Mamaia, tronsonul cuprins între strada Ion Rațiu și strada Zorelelor

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

David Popovici - Foto: Profimedia

David Popovici, AUR la 100 m liber

12 august, 2026

VIDEO/FOTO. Incendiu VIOLENT la un centru de colectare de la ieșirea din Lumina spre Năvodari

12 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.