Italia a învins Anglia la loviturile de departajare şi a câștigat Campionatul European!

0
172

Anglia a început perfect partida de pe stadionul ”Wembley” și a reușit să deschidă scorul după doar două minute, prin Luke Shaw, care a înscris cel mai rapid gol din istoria finalelor de Campionat European.

După marcarea golului, Anglia a continuat pe toată durata primei reprize să controleze partida, dar și să se apere compact, fără să-i permită Italiei să își creeze șanse importante la poarta lui Jordan Pickford. De altfel, singurele ocazii de gol avute de Italia pe durata primelor 45 de minute au venit în urma unor șuturi de la distanță, ale lui Lorenzo Insigne și Federico Chiesa. Nici Anglia nu a reușit să mai producă șanse la poarta adversă, singurele momente când a creat pericol fiind la centrările venite din partea lui Luke Shaw și Kieran Trippier, relatează Digi24.ro.

Partea a doua a avut, însă, o desfășurare diametral opusă. Italia a reuști să restabilească egalitatea, în minutul 67, prin Leonardo Bonucci, care a trimis în poartă un balon ricoșat din bară după execuția lui Marco Verratti.

În prima parte a prelungirilor, singura șansă mare de gol a aparținut Italiei, în minutul 103, când Jordan Pickford a ieșit inspirat și a respins centrarea excelentă a lui Emerson. Din devierea portarului englez, balonul a ajuns la Andrea Belotti, care a șutat pe lângă poartă.

Nici în repriza a doua a prelungirilor nu s-a putut face diferența între cele două echipe, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare, mai relatează Digi24.ro.

Cum au decurs loviturile de departajare:

Gol Italia! Prima lovitură de departajare este transformată sigur de Domenico Berardi.

Gol Anglia! Harry Kane execută impecabil și egalează.

Ratare Italia! Jordan Pickford reușește să respingă execuția lui Andrea Belotti.

Gol Anglia! Harry Maguire șutează imparabil și își aduce echipa în avantaj. Este 2-1 pentru britanici la loviturile de departajare.

Gol Italia! Jordan Pickford ghicește colțul dar nu reușește să pareze execuția lui Leonardo Bonucci.

Ratare Anglia! Marcus Rashford șutează în bară și este egalitate, 2-2, la loviturile de departajare.

Gol Italia! Federico Bernardeschi șutează pe centrul porții și marchează. 3-2 pentru ”squadra azzurra”.

Ratare Anglia! Gianluigi Donnarumma apără execuția lui Jadon Sancho.

Ratare Italia! Jordan Pickford apără execuția lui Jorginho și păstrează Anglia în meci.

Ratare Anglia! Gianluigi Donnarumma apără execuția lui Bukayo Saka și trimite trofeul EURO în Italia! ”Squadra azzurra” este noua campioană Europeană!