În anul 2020, a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unui nou cămin studențesc al Universității „Ovidius“ din Constanța, în zona Pescărie, iar în primăvara anului 2021 au început lucrările. La sfârșitul lunii octombrie 2024, stadiul acestora este de 85%, potrivit Companiei Naționale de Investiții. Termenul de finalizare este ianuarie 2025.
Compania Națională de Investiții ne-a precizat, printr-un răspuns la o solicitare, că în prezent se lucrează la instalațiile sanitare, electrice și la finisaje.
„Lucrările sunt realizate în procent de 80%. Menționăm faptul că acest progres este estimativ şi este corelat şi cu procentul decontat din valoarea totală a investiţiei pentru lucrările executate de către antreprenor. Precizăm că, în prezent, se desfăşoară lucrări la instalaţiile sanitare, electrice, finisaje şi dotări, conform procentelor următoare: finisaje – 95%, instalaţii sanitare – 95%, instalaţii electrice – 90%, mobilier – 90%, dotări – 40%. Conform contractului, termenul de finalizare al obiectivului este 18.01.2025“, se arată în răspunsul celor de la CNI.
Căminul va avea o dispunere funcțională în regim de DS+P+4E+5 retras și va asigura, în total, 167 de locuri de cazare. Camerele sunt prevăzute pentru a avea capacitatea de două locuri și vor fi dotate cu grup sanitar propriu. Noua clădire va respecta cerințele și normativele în vigoare, fiecare cameră fiind echipată cu mobilier specific (pat, birou, dulap, frigider și etajere). Totodată, imobilul va fi prevăzut cu spălătorie, uscătorie, călcătorie, cabinet medical, bibliotecă. Fiecare etaj va fi prevăzut și cu sală de mese cu chicinetă și sală de lectură.
Universitatea „Ovidius“ deține patru cămine, ce totalizează peste 1.300 de locuri. Două dintre acestea sunt situate pe malul mării, în zona Faleză Nord, la limita sudică a stațiunii Mamaia, unul fiind construit în 1998, iar celălalt, în 2008. În imediata apropiere a acestora se află Casa de Oaspeți a universității, destinată cadrelor didactice ce colaborează cu unitatea de învățământ superior sau sunt în vizită.
Celelalte două cămine studențești sunt situate la vechiul sediu, din Bulevardul Mamaia 124. Clădirile au fost construite în 1960 și 1961, și renovate în perioada 2006 – 2008. Toate camerele sunt de tip garsonieră, cu baie proprie, Internet și cablu TV.
Mihaela GIUGLEA