• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
17 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate Imobiliare Auto

Milionarul Chimișliu a obținut acordul de mediu pentru construirea blocului de 6 etaje din Faleză Nord, în apropierea spitalului Militar

17 mai, 2022
in Imobiliare Auto
0
18
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Afaceristul Constantin Chimișliu, unul dintre cei mai discreți milionari ai Constanței, a obținut de la Agenția pentru Protecția Mediului (APM) Constanța acordul de mediu pentru construirea imobilului de șase etaje cu funcțiunea de birouri ce va fi amplasat pe strada Prelungirea Bucovinei, la numărul 1G, din cartierul Faleză Nord, în apropierea Spitalului Militar.

Proiectul imobiliar este unul controversat la malul mării, pentru că locuitorii zonei nu au fost de acord cu investiția și s-au opus vehement construirii acestui bloc. Totodată, în luna ianuarie a acestui an, instituția abilitată de mediu a revenit asupra acestui proiect, depus de beneficiar încă din anul 2017, cu precizarea că în descrierea proiectului depus nu au fost cuprinse mai multe aspecte, cum ar fi amplasamentul imobilului, caracteristicile fizice ale întregului proiect, inclusiv, dacă este cazul, lucrările de demolare necesare, precum şi cerinţele privind utilizarea terenurilor în cursul fazelor de construire şi funcţionare, o estimare, în funcţie de tip şi cantitate, a deşeurilor şi emisiilor preconizate – cum ar fi: poluarea apei, aerului, solului şi subsolului, zgomot, vibraţii, lumină, căldură, radiaţii şi altele, precum şi cantităţile şi tipurile de reziduuri produse pe parcursul etapelor de construire şi funcţionare, precum și eroziunea, tasarea.

Iată că, după patru luni, autoritatea competentă de mediu revine asupra proiectului și emite autorizația de mediu necesară în procesul birocratic pentru construirea blocului de 6 etaje.

Potrivit APM Constanța, principalele motive pe care se bazează decizia de emitere a acordului de mediu sunt concluziile favorabile ale Raportului la studiul de evaluare a impactului privind influenţa investiţiei asupra calității factorilor de mediu, iar la dezbaterea publică din data de 14 aprilie a.c. publicul interesat nu a mai formulat observaţii. De asemenea, răspunsul la observaţiile anterioare a fost comunicat petentului, transmis către ABADL, afişat pe pagina web a APM Constanţa pentru public şi membrii comisiei tehnice, iar în urma analizării acestora, în data de 11 mai, s-a stabilit că acestea nu afectează factorii de mediu și nu necesită reconsidererea deciziei.

Precizăm că în anul 2018 milionarul Constantin Chimișliu a inițiat un Plan Urbanistic Zonal pentru zona delimitată de străzile Mihai Eminescu, Prelungirea Bucovinei și plajă, pentru a putea construit un imobil cu șase etaje pe terenul de 697 mp de pe strada Prelungirea Bucovinei, pe care l-a cumpărat în 2006. Acesta a fost pus în circuitul civil prin Decizia nr. 835/2003 emisă de primarul Radu Mazăre, care a fost desființată în parte de Înalta Curte de Casație și Justiție, în Dosarul Retrocedărilor.

PUZ-ul a fost supus votului Consiliului Local Constanța în aprilie 2020, primarul Decebal Făgădău și arhitectul-șef Radu Vânturache aprobându-l în baza avizului Comisiei tehnice de amenajare a teritoriului și urbanism, deși locuitorii din Faleză Nord nu erau de acord cu acest proiect imobiliar, lucru exprimat pe parcursul procesului de informare și consultare a publicului, inclusiv la dezbaterea publică.

Consilierii locali au adoptat proiectul privind aprobarea PUZ în ședința din 29 aprilie 2020, în data de 14 august 2020 fiind emis de Primărie certificatul de urbanism pentru construirea imobilului cu regim de înălțime 2S+P+5-6E, cu funcțiunea de birouri și locuințe. În data de 11 februarie a.c., Constantin Chimișliu a mai obținut un certificat de urbanism aferent acestei investiții.

Clădirea va găzdui, la nivelul parterului, sedii de birouri, iar la etajele superioare, apartamente de câte două, respectiv trei camere. Terenul pe care urmează a se realiza investiția are o suprafaţă de 697.00 mp, are folosinţa actuală de teren liber, fiind situat în intravilanul municipiului Constanta. Amplasamentul face parte din sectorul sudic al litoralului, la limita de est a oraşului și este caracterizat printr-o faleza abruptă cu înălţimi de 25-30 m, cu o pantă uşoară către est şi care, datorită amenajărilor şi consolidărilor falezei, executate în anii 60, se prezintă cu taluz înierbat întrerupt de o serie de berme de repaos a taluzului.

Constantin Chimișliu deține compania Biochem care distribuie către fermierii români seminţe de cereale, pesticide şi îngrăşăminte. De profesie este inginer agronom și a intrat în comerţul cu pesticide în 1991. Este absolvent al Facultăţii de Agronomie din Bucureşti şi are o specializare ca inginer agronom la o fermă în SUA; de asemenea, lucrat ca director de cercetări în agricultură timp de opt ani la staţiunea de cercetări Valul lui Traian.

Loredana MIHAI

Citește și:

DOCUMENTE. Milionarul Chimişliu nu renunță la proiectul de construire a unui bloc în buza falezei
Milionarul Chimișliu mai are de așteptat: proiectul depus pentru construirea blocului de 6 etaje în Faleză Nord este incomplet
Milionarul Chimişliu continuă demersurile pentru blocul de şase etaje în zona Faleză Nord: este nevoie de evaluarea impactului asupra mediului
Tags: blocConstanţaconstantin chimisliuFaleză Nordstrada prelungirea bucovinei
ShareTweetSend
Previous Post

Primăria Constanța cumpără servicii de furnizare a energiei electrice și gaze naturale pentru Spitalul de Boli Infecțioase

Next Post

Primarul de la Lumina, Dumitru Chiru, acuzat că folosește elevii pentru a face curățenie în localitate, în timp ce asistații social stau acasă și primesc bani

Alte Stiri

Actualitate

Casa Laskaridis, mai aproape de supraetajare. Arhitecții cer păstrarea identității clădirii istorice

4 iulie, 2026
554
Actualitate

Clădirea în care a funcționat o renumită sală de sport din Constanța SE VINDE! Se pot construi blocuri de 24 de etaje în locul ei?

2 iulie, 2026
3k
Adrian Istrate Scrădeanu, sursa foto: Facebook
Actualitate

Demolare mascată? Proiectul imobiliar din Peninsula Constanței al consulului onorific al Lituaniei a fost respins

2 iulie, 2026
1.8k
Actualitate

Teren din Constanța, scos la licitație în cadrul unei executări silite. Firma are legături de afaceri și cu Orlando Teodorovici

1 iulie, 2026
8.9k
Actualitate

Constănțenii nu se opun ridicării unui hotel cu 5 etaje pe strada Eliberării: cine construiește

26 iunie, 2026
486
Actualitate

Șantierul lui Bela Tănase din Palazu Mare continuă, în timp ce procesul pentru anularea autorizațiilor se amână

24 iunie, 2026
2k
Actualitate

Construcții ilegale în cartierul Tomis Plus: iată cine este afaceristul care și-a permis să sfideze orice regulă!

23 iunie, 2026
4.2k
Actualitate

VIDEO. ABERANT! Un investitor continuă lucrările la un bloc din Constanța, deși vecinii au obținut suspendarea autorizației de construire

22 iunie, 2026
3.4k
Casa strada Ion Bănescu nr.9
Imobiliare Auto

GALERIE FOTO: Două clădiri istorice din centrul Constanței, scoase la vânzare pentru 2,5 milioane de euro

22 iunie, 2026
3.2k
Next Post
Comuna Lumina. Foto cu rol ilustrativ

Primarul de la Lumina, Dumitru Chiru, acuzat că folosește elevii pentru a face curățenie în localitate, în timp ce asistații social stau acasă și primesc bani

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Un cunoscut afacerist din Constanța, cu lipici la contracte, A PRINS ȘI lucrările de la Centrul social de zi din Techirghiol

6 iulie, 2026
Matei Morărescu

CRIMA din Poarta 6: După ce și-a ucis mama, a trimis un mesaj șefei, anunțând în numele ei că își dă demisia. A pus lângă cadavru odorizante și i-a scris un MEMORIU

6 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.