Primăria Mihail Kogălniceanu a lansat un anunț de achiziție publică în vederea atribuirii unui contract ce vizează asfaltarea mai multor drumurilor comunale de pe raza unității administrativ teritoriale. Precizăm că în luna aprilie a anului curent au fost reabilitate mai multe artere din localitate, între care și cea din zona cimitirului ortodox.
Prezenta investiție se ridică la suma de aproximativ 20 de milioane de lei, respectiv, 19.610.456,04 RON.
Administrația publică locală din Mihail Kogălniceanu intenționează să modernizeze toată infrastructura, iar doar în anul 2020 au fost asfaltate 5.6 km de drumuri agricole de exploatare, 1.2 km de drumuri comunale, iar alte 6,84 km de drumuri comunale, sunt în execuție, investiția fiind finanțată deja.
Totodată, și alte investiții se află în derulare în localitate, fiind într-un continuu proces de dezvoltare. Recent, primarul Ancuța Daniela Belu a declarat pentru ziarul Focus Press faptul că nu a părăsit proiectul de transport în comun cu CT BUS, pentru ca locuitorii din Mihail Kogălniceanu să aibă posibilitate de a face naveta mai ușor, mai ales că după ora 20.00 nu mai circulă niciun microbuz. (vezi detalii AICI)
Revenind la proiectul de modernizare a infrastructurii, obiectul contractului îl constituie execuția de lucrări de construire în cadrul proiectului „Asfaltare drumuri comunale în localitatea Mihail Kogălniceanu, județul Constanța”. Valoarea estimată a achiziției este de 19.610.456,04 lei fără T.V.A, defalcată astfel:
• Amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială: 21.300,00 lei fără T.V.A.
• Construcții și instalații: 19.138.771,00 lei fără T.V.A.
• Organizare de șantier: 450.385,04 lei fără T.V.A.
Executarea lucrărilor are alocat 12 luni de zile de la data obținerii autorizației de construire și primirea ordinului de începere a lucrărilor de execuție.
Loredana MIHAI
Citește și:

























