România, egalată pe final de meci

0
239

România a terminat la egalitate cu Irlanda de Nord, 1-1 (1-0), ieri seară, pe Arena Naţională, în Grupa 1 din Liga B a Ligii Naţiunilor. Mirel Rădoi debutează, astfel, cu stângul în mandatul de selecționer al Naţionalei de fotbal.

Deși au jucat 60 de minute în superioritate numerică, victoria le-a scăpat tricolorilor, care au condus până în minutul 86. România a scăpat printre degete victoria, deși a jucat mai bine de o repriză cu un om în plus: Josh Magennis a fost eliminat în minutul 39.

George Pușcaș a deschis scorul în minutul 25, după o fază fixă. Portarul irlandez a respins şutul lui Stanciu, căpitanul Vlad Chiricheș i-a pasat lui Pușcaș în fața porții, iar acesta a înscris cu ușurință.

România a fost aproape de a mai marca în repetate rânduri după pauză, dar golul a venit în plasa noastră. Lafferty a reluat cu capul după o centrare din lovitură liberă, iar Whyte a trimis tot cu capul pe lângă Tătărușanu.

În celălalt meci al Grupei 1 din Liga B a Ligii Naţiunilor, Austria a învins Norvegia, scor 2-1.

Naţionala României va juca următorul meci luni, 7 septembrie a.c., cu Austria, favorita grupei, în deplasare.