România – Germania: 0-1. Portarul Niţă, salvatorul naţionalei

0
54

România a început extrem de curajos meciul cu Germania de pe Arena Națională din București, într-un meci din grupa de calificare pentru Campionatul Mondial din 2022, iar primul sfert de oră a adus un echilibru perfect de ocazii, câte două la fiecare poartă, relatează G4media.ro.

A fost suficient însă golul lui Serge Gnabry, dintr-o fază care a surprins defensiva tricoloră pe picior greșit, pentru ca jocul să se schimbe radical. Din acel moment, Germania a dominat total, iar Stanciu și Chiricheș ne-au dat permanent emoții cu erorile în preajma careului propriu. În afara poftei de joc a lui Mihăilă (care a avut și mare ocazie din minutul 12) și a intervențiilor lui Niță, puține lucrurile remarcabile în naționala lui Rădoi, mai notează G4media.ro.

În cele din urmă, Niță a fost marele erou al României și singurul motiv pentru care meciul nu s-a încheiat cu un scor-fluviu, așa cum ar fi indicat nenumăratele ocazii ale Germaniei. Meciul s-a încheiat cu 1-0 pentru Germania.