• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
25 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate

Trafic de droguri în Constanța: 13 persoane, condamnate după patru ani

19 august, 2022
in Actualitate
0
Cultură cannabis indoor. FOTO Poliția Română

Cultură cannabis indoor. FOTO Poliția Română

5
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Cinci persoane au fost condamnate cu executare și alte opt cu suspendare, pentru trafic de droguri și constituirea unui grup infracțional organizat, destructurat în 2018. Inculpații au rămas și fără mașini, bani, aur, telefoane etc.

În anul 2018, polițiștii constănțeni au destructurat un grup infracțional organizat  specializat în trafic cu droguri. Oamenii legii au efectuat, atunci, 56 de percheziții, la locuințe din județele Constanța, Prahova și Ilfov, fiind reținute 13 persoane (bărbați și femei), care apoi au fost trimise în judecată, iar joi, 18 august a.c., condamnate.

Tribunalul Constanța a dispus astfel:

  • M.M.C. a fost condamnat la 2 ani şi 4 luni de închisoare cu suspendare, pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată, și constituire grup infracţional organizat.
  • F.C. a fost condamnată la 1 an şi 7 luni de închisoare cu suspendare, pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată, și constituire grup infracţional organizat.
  • C.T. a fost condamnat la 1 an şi 4 luni închisoare cu suspendare, pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată.
  • V.A.S., zis „Gill“ sau „Finu“, a fost condamnat la pedeapsa de 1 an şi 7 luni de închisoare cu suspendare pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată, și constituire grup infracţional organizat.
  • M.P., zis „Mery“ sau zis „Vecinu“, a fost condamnat la 1 an şi 7 luni de închisoare cu suspendare pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată, și constituire grup infracţional organizat.
  • N.I.P. a fost condamnată la 1 an şi 4 luni de închisoare cu suspendare, pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată
  • S.D. a fost condamnată la 1 an şi 4 luni de închisoare cu suspendare, pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată.
  • V.O.C. a fost condamnat la 3 ani şi 8 luni de închisoare cu executare, pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată și constituire grup infracţional organizat.
  • R.A.P., zis „Răducanu“, a fost condamnat la 3 ani şi 8 luni de închisoare cu executare, pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată și constituire grup infracţional organizat.
  • D.H. a fost condamnat la 3 ani şi 8 luni de închisoare cu executare, pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată și constituire grup infracţional organizat.
  • N.B.G., zis „Bogdi“, a fost condamnat la 3 ani şi 8 luni de închisoare cu executare, pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată și constituire grup infracţional organizat.
  • V.A.D. a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare, pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată.
  • D.L.T., zis „Dany“, a fost condamnat la 3 ani şi 8 luni de închisoare cu executare, pentru trafic de droguri de risc, în formă continuată și constituire grup infracţional organizat.

Toți cei condamnați cu suspendare vor trebui să frecventeze un program de reintegrare socială derulat în Constanţa sau București și să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 60 sau de 90 de zile.

Decizia Tribunalului Constanța nu este definitivă, putând fi atacată cu apel.

Au fost confiscate zece mașini, aur, lei, euro și dolari

În urma perchezițiilor din 2018, au fost descoperite două culturi indoor de cannabis, ridicate mai multe sume de bani și diferite cantități de cannabis. De aceea, instanța a dispus și confiscarea specială și distrugerea a aproximativ 950 de grame de cannabis, ridicate de la inculpați, sute de ghivece și de pliculețe autosigilante, a 131,5 gr de creatinină, lămpi, suluri de folie pentru încălzire cu infraroșu, bidoane cu îngrășământ pentru plante etc.

În plus, a fost dispusă confiscare mai multor mașini, telefoane, laptopuri și sume de bani provenite din săvârșirea faptelor reținute în sarcina inculpaților:

  • autoturism marca Mercedes Benz E270 CDI ,
  • autoturism marca Mercedes ML270 CDI,
  • motociclu marca Suzuki,
  • autoturism marca VOLKSWAGEN model Passat Break,
  • autoturism marca Suzuki Vitara,
  • autoturism marca Mercedes Benz GL320 4MATIC,
  • autoturism marca Mercedes Benz C220 CDI,
  • autoturism marca Porsche Cayenne Diesel 92A,
  • autoturism marca Honda Civic 4DR HYBRID,
  • autoturismul marca Mercedes E270 CDI,
  • autoturism marca BMW,
  • peste 50.000 de lei, peste 9.500 de euro, 900 de dolari americani, 45 de leva și 27,26 grame de aur.

Valentin ISPAS

Tags: cannabisConstanţafocuspressstiristiri constantatrafic de droguri
ShareTweetSend
Previous Post

Primăria Constanța mai achiziționează alte 25 de parcometre, în perioada următoare. Municipalitatea va plăti peste 560.000 de euro pentru 68 de parcometre

Next Post

Primăria Constanța refuză executarea unei hotărâri judecătorești privind eliberarea autorizațiilor pentru tarabagii din zona Tomis III. Au apărut acuzații de abuz

Alte Stiri

Actualitate

FOTO/VIDEO! La un pas de TRAGEDIE! Un COPAC a CĂZUT… din SENIN?! Ce spun oamenii care treceau pe I.G. Duca

26 august, 2026
375
Actualitate

VIDEO. UPDATE: Avea EXPLOZIBIL și a fost DETONATĂ! – DRONĂ găsită la Olimp! PLAJA a fost EVACUATĂ

26 august, 2026
950
sursa foto: Greenpeace /Facebook/ https://www.facebook.com/greenpeace.ro/photos
Actualitate

CINE MINTE? Greenpeace a reclamat că a fost blocată acostarea Arctic Sunrise în Portul Constanța, ANR și Căpitănia NEAGĂ!

26 august, 2026
431
Economie

Un Hyundai Tucson cumpărat nou, cinci prezentări în service și peste 52 de zile de imobilizare. O familie din Constanța cere înlocuirea mașinii

26 august, 2026
4.2k
Actualitate

De la DISPĂRUȚI, la cei cu state vechi în LUMEA DROGURILOR. Cine sunt bărbații săltați de DIICOT la Tulcea

26 august, 2026
597
Hotel Caraiman Mamaia. FOTO: Hotel Info
Actualitate

Se pregătește VÂNZAREA unui teren de peste 4000 de metri pătrați din stațiunea Mamaia, zona Debarcader Caraiman

26 august, 2026
496
Actualitate

Fosta soție a lui Victor Băldescu, fost majoritar al ”imperiului ROMNED”, continuă procesele cu actuala conducere și cere anularea unei hotărâri AGA

26 august, 2026
135
Actualitate

Cosmin Ghiță RENUNȚĂ la funcția de director general al SN Nuclearelectrica

25 august, 2026
203
Actualitate

Dosarul Nordis ia proporții! Prejudiciul urcă la 75 de milioane de euro în urma unui nou val de plângeri

25 august, 2026
139
Next Post
foto: arhivă

Primăria Constanța refuză executarea unei hotărâri judecătorești privind eliberarea autorizațiilor pentru tarabagii din zona Tomis III. Au apărut acuzații de abuz

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Resturi de drone, asemănătoare cu cele găsite în România, descoperite pe litoralul Bulgariei

26 august, 2026

IPJ Constanța explică modul în care s-a produs accidentul mortal din zona Ciocârlia

26 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.