Artistul vizual Decebal Gabriel Țăroi a expus la Centrul Cultural Apollonia din Brașov, acolo unde își desfășoară activitatea. Artistul, prin „Idoli Ipotetici”, vine să îmbogățească peisajul cultural brașovean cu o nouă expoziție de artă.
De data aceasta el promovează lucrări unde tehnica, forma și mesajul oferă un spectacol vizual, un joc echilibrat de forme atent studiate.
Expoziția „Idoli Ipotetici” a artistului vizual Decebal Gabriel Țăroi îmbină simboluri sacre și profane ale trecutului ideatic, prezentul marcat de căutări și ipostazele unui viitor posibil, prin forme și culori care provoacă imaginația.
Discutăm despre o serie de configurări simbolice transpuse în mediul ceramic. Forme arhetipale sculptate care pendulează între sacru și profan prin linie, formă și culoare, ele ilustreză un fragment dintr-un trecut ideatic metamorfozat în prezent și îmbinat cu viziuni ale unui viitor posibil, prezentând astfel privitorului o fereastră spre o realitate alternativă, un metaspațiu artificial, unde simbolul și materia se îmbină.
Spațiul expozițional al Centrului Cultural Apollonia este deschis pentru vizitare de miercuri până duminică, între orele 16.00 și 20.00. Fiecare dintre obiectele expuse este o recompunere a realității într-o alta versiune materială și spirituală, fie că este vorba de măști sau himere, elemente antropomorfe sau personaje simbolice.




„Idoli ipotetici” este o prezentare a artistului la finisaj, gânduri, idei, tot ceea ce a dus la crearea și punerea în scena a acestei expoziții. O trecere de la idolii străvechi la o istorie a religiilor, apoi o întrebare pe care artistul și o pune: Cine sunt, de unde vin, încotro merg? Întrebare la care a răspuns Ion Adam (saxofon) cu un citat: Sunt pe o mare învolburată într-o barcă fără vâsle …. de unde vine ajutorul?„, susține artistul vizual Decebal Gabriel Țăroi.
Alexandra VASILE, corespondență specială de la Brașov
Citește și:



























