Protest spontan la Senatul României, după ce președintele camerei superioare, Ilie Bolojan, a anunțat reducerea schemei cu peste 150 de posturi. Oamenii nemulțumiți s-au adunat pe holuri chiar în timp ce Bolojan susținea o conferință de presă în care explica măsura luată, scrie presa națională.
În timpul conferinței de presă a lui Ilie Bolojan, mai mulți angajați ai Senatului au protestat pe holurile Parlamentului față de măsurile de concediere anunțate de președintele Senatului. ”Noi sunt exact aparatul care a fost solicitat prin concurs și suntem profesioniști”, a declarat unul dintre protestatari.„
Ilie Bolojan, președintele Senatului, a anunțat miercuri concedieri la Senat și reducerea cu 20% a numărului de mașini și a cotei de combustil. Liderul PNL a anunțat și prelungirea programului de lucru al Senatului, cu ședinte de plen și miercurea și audieri publice joia.
D.A.
Citește și:





























Senatul României are 134 de membri . Dacă dau afară 150 de birocrați mai rămân cel puțin 400-500 de purtători de hârtii . Toți au ajuns acolo prin Pile Cunoștințe Relații. A venit partidul la putere aleșii au adus și rudele. Pe cei care i-au găsit nu i-au dat afară, au rămas în continuare . Am ajuns sa avem mai multi mai mulți birocrați decât Germania care are o populație de cinci ori mai mare. Guvernul nu ar da afara rudele aleșilor însă bugetul nu mai poate suporta povara . Pe seama unui senator mai trăiesc bine încă 3-4 funcționari publici care efectiv taie frunză la câini.
Fenomenul este generalizat in toate instituțiile statului la nivelul tuturor structurilor administrative , din de la comună până la guvern și parlament . Așa nu se mai poate.