Garda Naţională de Mediu Constanța a efectuat verificari în municipiul reședință de județ, ca urmare a unei reclamații cu privire la tăierea unor arbori ornamentali din incinta Spitalului Clinic de Boli Infecțioase Constanța.
Primăria Constanța a obținut de la Agenția pentru Protecția Constanța acordul privind transplantarea unui număr de 104 arbori tineri din speciile platan și tei din curtea spitalului, în zona perimetrală a Parcului Poarta 6 (Faleză Sud).
Motivul solicitării a fost amplasarea unor containere modulare pentru consolidarea capacității medicale a spitalului, în contextul pandemiei COVID-19.
În urma verificărilor s-a constatat că arborii fuseseră transplantați conform acordului obținut.
V.I.



























