Încă o Primărie din județ pierde procesul cu un producător de energie verde, după ce acesta a cerut restituirea sumelor de bani pe care i-a plătit, anual, ca taxă pe construcție. Vorbim de efectele unei modificări legislative care a stabilit că aceste firme care produc energie verde au plătit degeaba sume mari de bani, iar acum Primăriile trebuie să-i restituie, în urma unor procese în instanță.
În urmă cu mai mulți ani, unele Primării de comune se mândreau cu banii încasați la bugetul local de la producătorii de energie verde, în general fiind vorba despre deținătorii de parcuri eoliene. Acești bani ajutau la implementarea unor proiecte și, implicit, la dezvoltarea satelor.
Numai că o modificare în domeniul fiscal a stabilit, în urmă cu câțiva ani, că turnul de susținere al turbinelor eoliene nu se încadrează în categoria clădirilor supuse impozitării, asta după ce, timp de peste cinci ani, marile companii deținătoare de parcuri eoliene au plătit sume colosale administrațiilor publice locale pe raza cărora se aflau aceste parcuri.
Companiile private cu afaceri în domeniu au solicitat instanţelor de judecată să constate că turnurile de susţinere ale turbinelor eoliene nu se încadrează în categoria clădirilor, întrucât acestea nu întrunesc elementele de bază ale clădirii, respectiv nu are încăperi bine delimitate prin pereţi şi nici acoperiş.
Astfel, după ce „robinetul“ s-a închis pentru aceste unități administrativ-teritoriale, a venit rândul să restituie banii încasați.
În județul Constanța au fost mai multe Primării care au fost acționate în judecată, iar printre acestea numărăm Primăria Crucea, Primăria Grădina, Primăria Pantelimon și altele.
Primăria Târgușor, printre datornici
În acest moment, în instanță se află un astfel de proces, prin care Primăria Comunei Târgușor care, prin două decizii de impunere din 2017, a încasat de la SC EWIND SRL suma de 1.129.803,86 lei, reprezentand impozitul pe clădiri pentru construcții, adică turbinele eoliene (fundații și turnuri de susținere).
Societatea în cauză s-a adresat instanței și a contestat decizia de impunere respectivă, emisă de UAT Comuna Târgușor, prin primar.
Pe fondul cauzei, Tribunalul Constanța a admis în parte această acțiune, așa cum au cerut reprezentanții EWIND SRL, sentința civilă fiind pronunțată în data de 19 iunie a.c.
Numai că, așa cum era de așteptat, decizia Tribunalului nu a fost definitivă și a fost atacată cu recurs la Curtea de Apel Constanța, acesta fiind înregistrat miercuri, 11 septembrie. În cele ce urmează, va fi stabilit termenul de judecată al acestei căi de atac.
Reamintim că în anul 2017, Curtea de Apel Bucureşti a dat dreptate companiilor private, apoi sentinţa a rămas definitivă la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în anul 2020, iar în acest moment își produce efectele asupra tuturor comunelor în care activează societățile producătoare de energie verde.
Daniel ALBU



























