Primii 30 de infractori români, expulzați din Regatul Unit după Brexit, întrucât nu mai sunt bineveniți, au ajuns în țară cu o cursă aeriană de tip charter. Unii dintre ei au recunoscut deja că se vor apuca din nou de infracțiuni, pentru a putea trăi.
Marea Britanie s-a descotorosit de românii certați cu legea, care au comis infracțiuni pe teritoriul britanic. Unii dintre ei au fost scoși direct din celule, unde își ispășeau pedepsele, alții au fost luați din centrele pentru migranți (cei eliberați condiționat – n.r.) și au fost urcați sub escortă într-un avion cu destinația România. Miercuri, 13 ianuarie, avionul a ajuns pe Aeroportul Otopeni.
Românii s-au declarat nemulțumiți de decizia britanicilor de a-i trimite în țara de origine și au precizat că se vor apuca din nou de furat.
”Ne-au trimis înapoi în ţară, trebuie să ne apucăm de furat, muncă nu avem, nu avem nimica, nu avem ce să mâncăm, unde să stăm, nu tre’ să ne luăm de ceva? Ne împinge în infracțiuni”, a declarat unul dintre românii deportați, citat de jurnaliștii de la DIGI24.
De precizat că această decizie de expulzare a infractorilor români, dar și de alte naționalități, care au ajuns în țările de origine, aparține ministrului de interne britanic, care a pus la dispoziție aceste curse aeriene speciale. Odată cu cei 30 de români, au fost trimiși acasă și 30 de cetățeni polonezi.
Daniel ALBU
Citește și: Marea Britanie ne trimite infractorii acasă



























