• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
29 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

VIDEO. Ipocrizie și infatuare? City managerul Felicia Ovanesian susține că are cea mai urâtă casă din Constanța și singura opinie juridică ce contează pentru ea e a sa

28 octombrie, 2021
in Administratie
0
5
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

În cadrul celei mai recente ședințe a Comisiei de specialitate nr. 2 a Consiliului Local, de organizare și dezvoltare urbanistică, city managerul Felicia Ovanesian a dorit să anunțe public că are cea mai urâtă casă din Constanța. În plus, a afirmat că singura opinie juridică ce contează pentru ea e a sa, „cu tot respectul pentru instanțe“.

Mihaela Gabriela Gușă dorește să construiască un bloc cu două etaje în Faleză Nord, chiar în spatele Căminului pentru persoane vârstnice. Un imobil cu patru apartamente pe Intrarea Maior Șofran numărul 6, pentru care a inițiat un Plan Urbanistic de Detaliu, pentru a modifica retragerile impuse, ca să poată amenaja accesul și locurile de parcare obligatorii.

În 2005, o suprafață de peste 5.000mp din această zonă a fost împărțită în zece loturi, iar pe majoritatea acestora au apărut blocuri cu diferite înălțimi, chiar și cu opt etaje. Astfel că a rezultat un haos urbanistic, fiind permise toate proiectele imobiliare propuse până acum, indiferent de regimul de înălțime, distanțele dintre imobile etc.

Din acest motiv, în cea mai recentă ședință a Comisiei de specialitate nr. 2 a Consiliului Local, noua propunere a iscat mai multe remarci și comentarii ale aleșilor locali, inclusiv city managerul Felicia Ovanesian atrăgând atenția asupra mai multor aspecte, solicitând un caracter unitar al noilor construcții din zonă, din punct de vedere al aliniamentelor, retragerilor etc.

Însă, consilierul local PSD Costin Răsăuțeanu a atras atenția că, în acest caz, nu se dorește decât edificarea unui imobil de două etaje, cu puține apartamente, și că deja în cartierele de case din Faleză Nord au există clădiri mult mai înalte, chiar și vila Feliciei Ovanesian.

„Nu cumva mai sunt și alte case, vile P+2E pe lângă alte case? Cred că și doamna city manager are o casă de P+2E între alte case. Abordarea asta separatistă nu este corectă. Vreau doar să compar o situație născută deja cu o altă situație similară. Nu vrea omul să facă un bloc P+5E între case, vrea să facă o vilă P+2E. Unde este problema? Va fi o locuință colectivă, într-adevăr. Probabil la un P+2E o să iasă vreo 80 de camere și o să fie probleme cu mobilitatea, nu?“, a atras atenția Costin Răsăuțeanu.

City managerul locuiește într-o casă cu trei etaje și mansardă, chiar, cu o suprafață de peste 1.000mp în total, și cu toate acestea a ținut să declare public

„P+3E+M, construită în 1996, când nu aveam nici Regulament General de Urbanism. Recunosc public că este cea mai urâtă casă din Constanța. Recunosc public. Atâta mi-am permis, atâta am făcut. Să știți că e locuință individuală“, a replicat Felicia Ovanesian.

City managerul recunoaște că singura opinie juridică ce contează pentru ea e a sa, nimic altceva

În aceeași ședință, aleșii locali au analizat și proiectul de hotărâre privind revocarea hotărârii Consiliului Local prin care a fost aprobat Planul Urbanistic Zonal al stațiunii Mamaia.

Cu această ocazie, tot consilierul local PSD Costin Răsăuțeanu a atras atenția că instanța a respins definitiv, de curând, cererea Asociației Constanța Altfel de anulare a Planurilor Urbanstice de Detaliu ale stațiunii și hotărârile subsecvente, printre care și cea pe care acum primarul Vergil Chițac cere aleșilor locali să o revoce.

„Știu că ați atacat în instanță anumite reglementări din Mamaia și instanța nu v-a dat dreptate. Nu vă pune pe gânduri că aprecierea dumneavoastră acuzatoare poate nu are temei legal?“, a întrebat-o fostul viceprimar Răsăuțeanu pe city managerul Ovanesian.

„Nu, niciodată! Deci eu am mai spus-o: singura opinie juridică care contează pentru mine e a mea. Cu tot respectul pentru instanțe“, a spus aceasta.

„Dumneavoastră trebuie să guvernați orașul pentru oameni, nu așa cum considerați dumneavoastră. Și să țineți cont de interesele tuturor. Trebuie să cugetați mai mult cu înțelepciune și pricepere“, i-a mai atras atenția Răsăuțeanu city managerului Felicia Ovanesian.

Interesant că aceasta este opinia unui city manager care nu a fost ales de către constănțeni și nici nu a ocupat postul printr-un concurs, ci a fost numit direct de primar.

Valentin ISPAS

Apartamente noi în cartierul Faleză Nord. Se va construi un bloc
VIDEO. Mai mulți dezvoltatori imobiliari amenință Primăria și Consiliul Local cu procese. Felicia Ovanesian: „Asta este, le vom duce mai departe“
Tags: consilieri locali ConstantaConstanţaCostin RasauteanuFaleză NordFelicia Ovanesianfocuspressimobiliare constantaMihaela Gabriela Gusapuz mamaiastiristiri constanta
ShareTweetSend
Previous Post

Profesorul consilier școlar Alexandra Alexandrescu, despre stilul parental: „Rolul nostru de părinți este de a încerca să modelăm într-un mod frumos și armonios personalitatea copilului”

Next Post

Buletin COVID-19. Din cele 17 persoane decedate în Constanța, patru au murit la domiciliu

Alte Stiri

Administratie

Primăria Constanța pregătește noi stații pentru călători în zonele Poarta 2, Oxford și Ștefăniță Vodă

22 iunie, 2026
83
Silviu Florentin Gârea, fost primar al comunei Mereni
Politica

TEREN din domeniul PRIVAT al comunei, dat unei firme în 2018! Primarul, luat la întrebări în instanță

22 iunie, 2026
179
Liviu Negoiță
Politica

Lovitură de teatru la Cernavodă: noul VICEPRIMAR va fi de la USR. Ce spune primarul Negoiță despre organigrama primăriei…

21 iunie, 2026
1.5k
Imagine cu rol ilustrativ
Ultima Ora

Lucrările de reabilitare pe DJ226A și DJ226B din județul Constanța au ajuns la peste 14% execuție

19 iunie, 2026
1.3k
Video

VIDEO/FOTO. Lucrările la parcarea de pe Ștefăniță Vodă au fost reluate. Urmează intervențiile la parc și la capătul de linie

19 iunie, 2026
1.5k
Administratie

Consiliul Județean Constanța a reluat licitația pentru dotările medicale ale noului spital Mama și Copilul: iată motivul

19 iunie, 2026
176
Ultima Ora

Au început lucrările de înființare a sistemului de canalizare în localitatea Lazu (Agigea)

18 iunie, 2026
3.2k
Ultima Ora

Consiliul Local Constanța, convocat în ședință extraordinară pentru modificarea proiectului de împrumut de 150 milioane de lei

18 iunie, 2026
95
Ultima Ora

USR anunță că nu va vota Guvernul Veștea

18 iunie, 2026
24
Next Post
Foto: GettyImages

Buletin COVID-19. Din cele 17 persoane decedate în Constanța, patru au murit la domiciliu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Csoma Botond: „AUR și PSD au un acord secret. Dacă nu aveau voturile pentru Veștea, nu veneau în Parlament”

22 iunie, 2026

Toți cei cinci marinari dispăruți, după scufundarea remorcherului ASTANA, au fost găsiți și recuperați

22 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.