• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
16 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Editorial

Editorial. Chiţac a început pregătirea sezonului estival din timp

18 ianuarie, 2021
in Editorial
0
5
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Oricine se mută în casă nouă, primul lucru pe care îl face este curăţenia. Aşa şi dl. primar a început curăţenia. Sigur că acest lucru ajută oraşul în general, dar în mod special ajută un oraş turistic cu un aflux major de turişti. Cum ar fi să-ţi vină un prieten în vizită şi să-l întâmpine un panou cu o reclamă ilegală sau să stea pe o terasă ilegală sau altele asemenea?! Bine face!

Zic unii că e răzbunare, alţii că este tradare, că a avut interese în campanie şi a beneficiat  de ajutorul panourilor sau al cârciumarilor şi acum îi calcă în picioare. Eu zic că un primar nu trebuie să aibă datorii şi obligaţii la nimeni niciodată. Acel primar nu este un primar independent. Primarul Chiţac nu are în niciun caz alura unui primar şantajabil sau cu datorii. Iar poveştile alea cu Comănescu, cu moguli şi cu prietenii doamnei Ovanesian, cu Huţucă şi liberalii cu afacerile lor – să le creadă povestitorii. Eu judec faptele.

Sunt convins că nu a existat nicio influenţă în deciziile actualei administraţii şi că totul a fost decis pe bază de lege şi ordine. Actuala administraţie are şi şansa de a avea de partea ei expertiza unui avocat „tăvălit” prin multe războaie şi cu multă experienţă ca doamna City Manager, dar şi curajul şi îndrăzneala unui alt cunoscut al lumii politice constănţene cum este dl. Horia Constantinescu.

În consecinţă, cu aceste două vârfuri de lance extrem de eficiente, nu scapă nimeni care încalcă legea.

Eu văd măsurile acestea recente ale actualei administraţii ca un semnal de cum se va desfăşura mandatul primarului Chiţac, un semnal pentru toţi care ocolesc legea mai mult sau mai puţin, ca un semnal pentru unou sezon estival ce are nevoie de un început în forţă şi, nu în ultimul rând, de un semnal de schimbare de paradigmă de funcţionare.

În consecinţă, am convingerea că acest pas cu terasele ilegale şi cu restul este doar începutul. Sigur urmează si celelalte situaţii asemănătore şi trebuie verificat neapărat şi:

  • restul teraselor (Slavă Domnului că sunt multe rău în Constanţa şi este mult de lucru);
  •  chioşcurile şi tonetele de presă ale lui Strutinski şi Bosânceanu;
  • cablurile ilegale care atârnă de stâlpi prin centrul oraşului ca nişte cârnaţi puşi la afumat;
  • staţiile de călători ale lui CT BUS puse (unele) anapoda;
  • micile afaceri de la parterul blocurilor care ocupă ilegal domeniul public cu frigidere, trepte de acces, balcoane extinse ilegal (sunt o sumedenie de plângeri la poliţie pe această situaţie);
  • gardurile caselor puse dincolo de limita proprietăţii şi care îngustează strada;
  • cearceafurile alea hidoase de pe Casa de Cultură;
  • tonetele pe la toate colţurile de intersecţie unde cetăţeni certaţi cu legea vând produse de producător din Panama sau Beijing;
  •  pieţele unde toate au amenajat, construit extins fără nicio urmă de autorizaţie, de ceva;
  • clădirile din Peninsulă luate pe doi lei de protejaţi ai vremurilor şi care le ţin în paragină (vezi fostul hotel BTT – Casa cu Lei este nimic, faţă cât de urât arată acest hotel).  

Şi câte şi mai câte… Timp este. Voinţă este. Legea este de partea celor care fac ordine.

Sper să nu vă scape nimic din cele de mai sus, iar pentru că sunt multe de îndreptat, promit să vă mai reamintesc dacă vă scapă ceva. Apropo! Dacă tot aţi început cu terasele, pe când şi restul… teraselor?

Ordine să fie, zic, cu orice preţ!

Să rămânem calmi. Nimeni nu rămâne nepedepsit. Trebuie doar să avem răbdare și încredere.

Al vostru, Fiul Cetății, crescut la umbra lui Publius Ovidius Naso.

Citeşte şi:

VIDEO. Fără compromisuri în tot oraşul. Ce spune Horia Constantinescu despre situaţia teraselor din Portul Tomis
Tags: ConstanţaeditorialFelicia Ovanesianterase
ShareTweetSend
Previous Post

Prognoza meteo în această săptămână: zile geroase până marți. Temperaturi ridicate vineri

Next Post

Dr. Loti Popescu: „O treime dintre adolescenții care ajung la medicul de familie prezintă o tulburare emoțională, iar 14% sunt diagnosticaţi cu depresie”

Alte Stiri

Alexandra CUCU
Ultima Ora

Editorial. Un soi de epilog al dosarului celor doi procurori – e abia începutul

20 mai, 2026
1.2k
Alexandra CUCU
Editorial

PNL se „spală” de PSD. Până data viitoare…

6 mai, 2026
189
Alexandra CUCU
Editorial

Politicienii iresponsabili și idioții utili

1 mai, 2026
144
Alexandra VASILE. FOTO: Teodora PENEȘ
Editorial

Editorial. Sacralitatea încotro? Reflecții asupra comportamentului religios urban

12 aprilie, 2026
87
Alexandra CUCU
Editorial

Generații captive în peștera unde nu intră soarele

25 martie, 2026
786
Alexandra CUCU
Editorial

Editorial. România, țară frumoasă, țară sigură, păcat că nu știe nimeni și că-i locuită

3 martie, 2026
150
Alexandra CUCU
Editorial

Editorial. PSD, directiva de la centru: “Băgați pe TikTok, cum au făcut Georgescu și USR!”

7 februarie, 2026
542
Editorial

Șase ani de forță în media: Focus Press, vocea care ajunge la inimile cititorilor

2 februarie, 2026
86
Alexandra VASILE. FOTO: Teodora PENEȘ
Ultima Ora

Războiul politicilor, dilemele internaționale și frontul real al românilor

22 ianuarie, 2026
72
Next Post
Dr. Loti Popescu. FOTO Alexandra VASILE

Dr. Loti Popescu: "O treime dintre adolescenții care ajung la medicul de familie prezintă o tulburare emoțională, iar 14% sunt diagnosticaţi cu depresie"

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

După EXPLOZIA din Portul Constanța, ALERTE FALSE PE LITORAL: NU SE CONFIRMĂ PREZENȚA UNOR DRONE la ZOOM BEACH și în MANGALIA!

6 iunie, 2026

VIDEO. România e „în siguranță”!? Miruță: „Drone precum cea care a explodat NU sunt văzute de Armata Română. Garda de Coastă…”

6 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.